2019 KPSS'de Adaylara 'Animizm' Sorusu Soruldu

Animizm diğer bir adıyla canlandırmacılık, doğada insan ruhuna çok benzer ruhlar bulduğunu kabul eden, Felsefede her nesnenin bir ruhi varlık ya da ruh tarafından yönetildiğini kabul eden bir sistemdir.

2019 KPSS'de Adaylara 'Animizm' Sorusu Soruldu

2019 KPSS'de Animizm Sorusu 2019 KPSS Lisans'ta adaylara sorulan Animizm nedir?

Animizm diğer bir adıyla Canlandırmacılık, doğada insan ruhuna çok benzer ruhlar bulduğunu kabul eden, Felsefede her nesnenin bir ruhi varlık ya da ruh tarafından yönetildiğini kabul eden bir sistemdir. Wikipedia'da yer alan bilgilendirmede Animizm ile ilgili, "Animizm ya da Canlandırmacılık (Latince: Anima, ruh, hayvan hayatının ilkesinden, Fransızca: Animisme), doğada insan ruhuna az çok benzer ruhlar bulunduğunu kabul eden, Felsefede her nesnenin bir ruhi varlık veya ruh tarafından yönetildiğini kabul eden sistemdir." ifadelerine yer veriliyor.

2019 KPSS Eğitim Bilimleri Sınav Yorumları - Sorular ve Diğer Detaylar

2019 KPSS Genel Yetenek-Genel Kültür oturumunun ardından saat 14.45'te başlayan KPSS Eğitim Bilimleri oturumu da sona erdi. Adaylar sınav soruları ve yorumlarını sosyal medyadan paylaşmaya başladı. Gündüz oturumunda sınavda çıkan soruların geneliyle ilgili olumlu yorumlar gelirken, eğitim bilimlerine giren adaylar sınavın zorluğundan şikayetçi . ÖSYM tarafından sınav soruları ve cevap anahtarlarının ne zaman yayımlanacağı ise hala netleşmiş değil. KPSS Eğitim Bilimleri'ne ilişkin aklınızda kalan soruları diğer adaylar ve bizlerle sayfanın altında yer alan yorum kısmı vasıtasıyla paylaşabilirsiniz. Sınav yorumları da yine aynı şekilde sayfanın altındaki yorum kısmı vasıtasıyla bizlerle ve diğer adaylarla paylaşılabilir. 2019 KPSS Eğitim Bilimleri oturumunda adaylara 80 soru soruldu ve 100 dakika süre verildi. Sınavın ilk 75 dakikası ve son 15 dakikası içerisinde sınav salonundan adayların çıkmasına izin verilmedi. İlgili sınav öğretmen adayları için zorunlu tutuluyor.

KPSS: Kamu Personel Seçme Sınavı

Kamu kurum ve kuruluşlarının bazı kadro ve pozisyonlarına, “Kamu Görevlerine İlk Defa Atanacaklar İçin Yapılacak Sınavlar Hakkında Genel Yönetmelik” hükümleri uyarınca ÖSYM tarafından yerleştirme yapılmaktadır.

Yukarıda sözü edilen Yönetmeliğin 2. maddesinde, kamu görevlerine ilk defa atama yapılacak kadrolar A Grubu Kadrolar ve B Grubu Kadrolar olmak üzere ikiye ayrılmıştır.

a) A Grubu Kadrolar; Başbakanlık, Bakanlıklar, bunların müsteşarlık, başkanlık ve bağımsız genel müdürlük düzeyindeki bağlı ve ilgili kuruluşları ile bağlı ortaklıklarındaki, özel yarışma sınavına tabi tutulmak suretiyle girilen ve belirli bir yetişme programı sonrası yeterlik sınavına tabi tutulan mesleklere ilişkin kadro ve görevler ile il özel idareleri ve belediyelerin teftiş kurullarına,

b) B Grubu Kadrolar; kadroları 190 sayılı Kanun Hükmünde Kararname’nin eki listelerde yer alan, genel ve özel bütçeli kurumlarla bunlara bağlı döner sermayeli kuruluşlar, kanunlar ile kurulan fonlar ve kefalet sandıkları, il özel idareleri ve belediyeler, il özel idareleri ve belediyelerin kurdukları birlikler ile bunlara bağlı döner sermayeli kuruluşlar ve diğer kamu kurum ve kuruluşlarında yukarıda (a) bendinde belirtilmiş olan meslekler dışında, ilk defa kamu hizmeti ve görevlerine atama yapılacak kadro ve görevlere atanacaklar içindir.