15 Gün Süreyle Tüm Etkinlikler Yasaklandı!

Eskişehir Valiliği yayımladığı bir açıklama ile şehirde 10-25 Mayıs Tarihleri arasında yapılacak tüm etkinliklerin yasaklandığını duyurdu.

15 Gün Süreyle Tüm Etkinlikler Yasaklandı!

Valilik Resmi İnternet sitesi üzerinden yaptığı paylaşımla, kentte 10-25 Mayıs arasında yapılması planlanan toplu etkinlikleri yasakladığını duyurdu. Sosyal Medya üzerinden Eskişehir´in bu yasağı gündem olurken, siyasiler, sanatçılar, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, öğrenciler ve vatandaşlar alınan bu karara tepki gösterdi.

Yapılan açıklamada, "İlimizde huzur ortamı ile kamu düzeni ve kamu güvenliğinin sağlanması, suç işlenmesinin önlenmesi, başkalarının hak ve özgürlüklerinin, genel asayişin korunması ile şiddet olaylarının yaygınlaşmasının önlenmesi amacıyla; 5442 sayılı İl İdaresi Kanununun 11. maddesinin (a) ve (c) fıkraları ile 2911 Sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanununun 17 ve 19. maddelerindeki hükümler gereğince, İlimiz genelinde (Jandarma Sorumluluk Bölgeleri Dahil Olmak Üzere) 19 Mayıs 2022 günü yapılacak olan kutlamalar, resmi törenler, Valilik ve Kaymakamlıklarca, düzenlenmesi uygun görülenler ile Siyasi Parti faaliyetleri hariç olmak üzere, açık alanlarda yapılması düşünülen her türlü etkinlik (yürüyüş, oturma eylemi, stant/çadır kurma, afiş/pankart asma, konser, şenlik, festival vb.), Eskişehir Valiliğinin 09.05.2022 tarih ve 316 sayılı kararı ile 10.05.2022 tarihi saat: 00.01 ile.24.05.2022 tarihi saat: 24.00’a kadar (15) gün süre ile YASAKLANMIŞTIR" ifadeleri kullanıldı.

Açıklanan yasaklama kararı ile birlikte Eskişehir'de pandeminin başından bu yana düzenlenecek ilk büyük festival olması planlanan Anadolu Fest'in de yapılamayacağı ifade edildi.

Alınan karar sonrası sosyal medyada“#festivalimedokunma” etiketi viral oldu. Festivalde sahne alacak isimlerden biri olan Haluk Levent konu ile ilgili yetkililerde görüşeceğini belirtti.

19 Mayıs gösterileri ise yasak dışı bırakıldı.