SGK Açıkladı: Emeklilikte Düzenleme Yapıldı

SGK'dan önemli bir açıklama geldi ve AYM'nin iptal kararının ardından genelge yayımlandığı, emeklilikte düzenleme yapıldığına yer verildi.

SGK Açıkladı: Emeklilikte Düzenleme Yapıldı

SGK'dan önemli bir açıklama geldi ve AYM'nin iptal kararının ardından genelge yayımlandığı, emeklilikte düzenleme yapıldığına yer verildi.

27 Mart 2021 Cumartesi 21:27
SGK Açıkladı: Emeklilikte Düzenleme Yapıldı

Son dakika: SGK'dan emeklilik kararı.

AYM tarafından 3 MArt tarihinde önemli bir karar alındı. Alınan kararda emeklilik dilekçesi vermek için işten ayrılma zorunluydu ama kararda  bu zorunluluk kaldırıldı. 

Bunun üzerine Sosyal Güvenlik Kurumu bir genelge yayımladı. AYM'nin akrarından sonra yayımlanan genelgede eski uygulamasının devam ettirieleceğine yer verildi. 

Yayımlanan genelgeye baktığımızda Anayasa Mahkemesi'nin 62'nci madddesindekie düzenlemeyi iptal ettiği, ancak söz konusu kanunun yaşlılık aylığından yararlanma şartları başlığı altında bulunan 60. maddesindeki yaşlılık aylıklarından yararlanabilmek için sigortalının çalıştığı işten ayrılması ve yazılı istekte bulunması şarttır maddesi ile ilgili iptal kararı vermediğinin altı çizildi.

208 senesinde yürürlüğe giren 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununın ise hem 60, ham de 62. maddesinin yürürlükten kaldırdığına yer verildi. 

Söz konusu kanuna göre yaşlılık aylığından yararlanabilmek için SSK sigortalılarının çalıştıkları işten ayrıldıktan sonra yazılı talepte bulunması gerektiği kaydedilen genelgede 5510 sayılı kanunun yürürlük tarihinden yani 2008 tarihinden sonra yaşlılık aylığı talebinde bulunan sigortalılara aylık ödeme bağlanabilmesi için çalıştıkları işten ayrıldıktan sonra dilekçesini teslim etmesi gerektiğine yer verildi. 

DİLEKÇE VERDİĞİNDE ÇALIŞIYORSA DA MAAŞ ÖDENECEK

Genelgede fiilen bir şeyin değişmeyeceğine yer verilirken, emeklilik dilekçesi verilen tarihte işten ayrılmadığı sonradan tespit edilenlere yersiz ödenen aylıklar için borç çıkarıldığının anımsatıldığı genelgede, AYM'nin kararı doğrultusunda geriye dönük işlemlerde uygulanmak için düzenlemeye gidildi.

30 Eylül 2008 senesinden önce emeklilik dilekçesi veren ancak dilekçe verdiğinde çalışmaya devam ettiği sonradan belirlenenler için işlem yapılmayacak ve aylıklar ödenmeye devam edilecek 

Buna göre, 30 Eylül 2008 tarihinden önce emeklilik dilekçesi veren ancak dilekçe verdiği tarihte çalışmaya devam ettiği sonradan tespit edilenler hakkında işlem yapılmayacak ve aylıkları ödenmeye devam edilecek.

2008 SONRASI

1 Ekim 2008 sonrası için ise 5510 sayılı kanunun hükümleri uygulanacak.

Buna göre SGK genelgesi ile yaşlılık sigortasından aylık bağlanabilmesi için 4A sigortalıların çalıştıkları işten çıktıktan sonra dilekçeyi vermesi gerk. Bağ kurluların ise dükkanu kapatmadan, esnaf olanların ise faaliyetine son vermeden e devlet üzerinden başvurusunu yapması gerekmektedir. 

KAMUBULTENİ.COM  | ANKARA

Anahtar Kelimeler:
EmekliSon DakikaAymHaberSgk
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Samet 2021-03-27 22:12:19

Emeklilik yaşıyla ilgilide bir düzenleme yapılsa keşke 60-65 yaşı nedir ya ömür yetermi yetse bile vatandaşın bir kârı yok amele gibi devlete çalış çalış sonra öl git ne güzel

Avatar
Hehe 2021-03-27 22:21:42

Yasama organından emeklilik te düzenleme konusunda emeklilikte yaşa takılanlar konusunda da ilgili düzenlemelerin yapılması sorunların giderilmesi temennimizdir

Avatar
Nurten Şahin 2021-03-28 00:11:24

657 taşeron kanununu ile maalesef krem tazminatımı dahil almadan 2 nisan da yaşım dolduğundan 49 yaşında 970 lira ile emekli edildin. Bu saatten sonra emekli edildiğin için geri dönüşüm söz konusu değil fakat bu gün bu maaşlarda bir iyileştirme yapılabilir. En düşük emekli maaşı asgari ücret olmalı diyorum. Lütfen bu konu üzerinde durulsun. Yazık bizlere bu saaten sonra ek ücretle çalışma talebimiz olmamalı. 2023 Türkiye sine bu maaş yakışmıyor.. Lütfen bu yazılanları dikkate alarak kanunlarınızı yapın ..

Avatar
Fatma Bektaş 2021-03-28 00:51:39

2008 2 nisanda taşörenden kadroya geçtim 2020 17 ağustos 5934 günden emekli oldum aldığım maaş 1500 tl günde 50 tl üzerı harcayamazsin 2000 öncesi emeklilere zam yapiyolar 2000 sonrasına zam yok Allah aşkına bizlerde ayni zammı bekliyoruz ben markete gittiğimde maaşima göre ücret almıyorlar lütfen mecliste sesimiz olun bizlerde düşünün

Avatar
AHMET 2021-03-28 01:28:40

Arkadaşlar şikayet ve iatekleeinizi ÇİMER gibi yerlere yazin..burda kimse bu yaIlanlari dikkate almaz..

Avatar
Bunyamin 2021-03-28 04:03:42

Ben de arkadaşın dediğine katılıyorum 2000 öncesi nasıl intibak zammı yaptılarsa 2000 sonrası da bu intibak zammını istiyoruz bu bizim hakkımız ve hakkımızı vermeniz gerekiyor Teşekkürler

Avatar
Ozan 2021-03-30 13:18:06

Yaş 45 oldu mu maksimum 50 oldumu zorunlu emeklilik getirilsin hem adam o emeklilikten hayır görsün hemde gençlerin önü açılsın 65 yaş emeklilik için çok çok adam emekli olamadan ölüyor yada emekli oldu mu 5 sene tek maaş alıp ölüyor yazık o kadar emek veriyor bu insanlar bari o emeğin karşılığını ala bilsin Türkiye cumhuriyeti artık milletine sahip çık ezdirme dış ülkeler gibi olamıyoruz yazık bize yazık.