Emekliler Dikkat: E-Devlet'ten Kontrol Edin

Türkiye Emekliler Derneğine , emeklilerin maaşlarından aylık 3 TL aktarıldığını öğrenen binlerce emekli, bu duruma tepki gösterdi ve derneğin adını bile duymadıklarını söyledi. 

Emekliler Dikkat: E-Devlet'ten Kontrol Edin

Türkiye Emekliler Derneğine , emeklilerin maaşlarından aylık 3 TL aktarıldığını öğrenen binlerce emekli, bu duruma tepki gösterdi ve derneğin adını bile duymadıklarını söyledi. 

12 Şubat 2020 Çarşamba 08:53
Emekliler Dikkat: E-Devlet'ten Kontrol Edin

Emekli maaşlarından yıllık kesildiği belirtilen 36 TL ortalığı karıştırdı.

Derneğin , üyeleri olmayan emeklilerden yıllık 36 TL aidat kesintisi yaptığı iddia edilmesi sornası emekliler sosyal medya üzerinde birleşti ve tepkilerini dile getirdi. E devlet kapısına akın eden emekliler, şikayetlerini yaptı. Dernek ise yaptığı açıklamada , emeklilerin kendi rızaları dışında üye yapılmadığını söyledi. 

Milliyet'ten Cihat Aslan, konu ile ilgili bugün detayları açıkladı. Türkiye Emekliler Derneği , bundan 50 yıl önce kuruldu ve 927 bin üyesi ile Türkiye 'nin en büyük emekliler derneği oldu. Her yıl üyesi olan emeklilerden kesinti yapan TÜED , bu yılbaşında da emeklilerin maaşlarından 36 TL kesinti yaptı. 

Sosyal meyda üzerinde de bu kesinti çokça konuşulmaya başlandı. İddialarda dernek adına Sosyal Güvenlik Kurumu'ndan 36 TL 'lik bir kesinti yapıldığını öne süren bir kullanıcı, "Annem böyle bir derneğin adını bile duymadığını söyledi. Annem adına sahte imzayla dernek üyeliği 1996 yılında başlatılmış ve biz o gün bugündür adını bile duymadığımız bu derneğe boşuna para ödemişiz" dedi.

Bu mesaj sonrası binlerce emekli Türkiye Emekliler Derneğine üye olup olmadığını araştırmaya , maaşlarından 36 TL 'lik bir kesinti yapılıp yapılmadığını araştırmaya başladıo. 

Şikayetler sonrası Türkiye Emekliler Derneği bir açıklama yaptı ve  kimsenin rızası dışında üye yapılmadığını söyleyerek, "Sadece ülkemizde değil, dünyanın hiçbir ülkesinde, hiçbir sivil toplum kuruluşu; kişilerin bilgisi olmadan ve şahısların başvurularını bizzat almadan onları üye kaydedemez. Bu yasal olarak mümkün olmadığı gibi alenen suç teşkil eder. Derneğimizin aidatı ayda sadece 3 TL'dir ve bütün üyelerimiz bu gerçeği bilmektedir. Asılsız iddialarla sürdürülen bu tahrik açıkça suç unsurları içermekte ve saygın bir kuruluşu karalama kampanyasına dönüştürülmek istenmektedir" dedi.

SGK ise konu ile ilgili Milliyet'e yaptığı açıklamada, iddiaları reddetti ve "Böyle bir kesinti yok. Whatsapp gruplarında profesyonelce hazırlanan bir karalama operasyonudur. Bir emeklinin bu derneğe aidat aktarmasına dair bir muvafakatı yoksa kesinlikle hesaplarımızdan bir kuruş çıkmaz, çıkamaz." dedi.

Aile Bakanlığı da emekli maaşlarının bir muvafakat ile kesilebileceğini belirtti.

Tüketici Merkezi Onursal Başkanı Aydın Ağaoğlu konu ile ilgili yaptığı açıklamada, "Üye olduğunu ve kesinti yapıldığını iddia eden emekliler, bizzat üye olmadıkları kanaatinde oluyorlarsa üye kayıt formundaki imzanın kendilerine ait olup olmadığının tespitini ve sahte imza söz konusu ise gerekli cezai işlemin uygulanması için faillerin tespit edilmesi için haklarında kamu davası açılmasını bulundukları şehirlerdeki savcılıklardan isteyebilirler. Bu noktada yapılması gereken aylıkları ile ilgili e-devlet üzerinden kontrol etmektir. Dernek üyesi olunmadığı halde kişinin imzasının taklit edilmesi 'Özel belgede sahtecilik' suçunu oluşturur. Bunun da Türk Ceza Kanunu'nda karşılığı hapistir." dedi.

927 bin üyesi olan Türkiye Emekliler Derneği'nde her yıl üyelerden 36 TL aidat kesiliyor. Türkiye Emekliler Derneği, aidatlarla ortaya çıkan yıllık 33 milyon lirayla yakın paranın nerelere harcandığını şöyle açıkladı:

"113 şubenin binaları satın alındı. 13 tane yayınlanmış eğitim, kültür yayınlarımız var. Emeklilerin konaklayabileceği misafirhanelerimiz, Erdek'te emeklilere yaz kampımız var. Personel giderleri, devlete ödenen vergiler, uluslararası kuruluşlara ödenen aidatlar, yapılan seminerler, eğitimler, turlar, geziler, eğitim yayınları bütün paralar buralara harcanıyor. Şu an Afyon'da arazisi alınan yere emeklilere 400 yataklı termal tesis yapılıyor. Paranın bir kısmı da fonda yeni eserler yapılması için ayrılıyor."

Peki sizden kesinti yapıldı mı? Aşağıdaki yorum kısmından yazabilir , diğer emeklilerle bilgi alış verişinde bulunabilirsiniz.

KAMUBULTENİ.COM  | ANKARA

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Dursun YILMAZ 2020-02-12 10:42:04

36 TL den önce şuna bak.Endüstri Meslek Lisesi Motor Bölümü Mezunuyum.Kamuda işçi statüsünde Oto Motor Ustası Unvanıyla görev yaptım.2004 yılında 8820 gün üzerinden kamudan emekli oldum. Emekli olduktan sonra işçi emekli maaşımın hesaplanmasında tahsilimin yani diplomamın Endüstri
Meslek Lisesi Mezunu olmamın ,kıdemimin yani 8820 gün prim ödemenin,Unvanımın yani Oto Motor Ustası olmamın ve Medeni durumumun yani
39 yıllık evli olmamın (eşimin hiç bir sosyal güvencesi yok)emekli maaşı hesabında dikkate alınmadığını gördüm.Bütün emekli işçi
maaşlarının hesaplanmasında tüm işçiler kara cahil kabul ediliyormuş.Avrupa insan hakları evrensen bildirgesine göre bu durum
işçiyi köleleştirmeye girdiğinden suçtur.Köleliği kabul etmediğimden dolayı emekli maaşımın 2004 yılı itibarıyla tekrar tahsilime,
kıdemime,unvanıma ve medeni duruma göre hesaplanmasını ve farkların tarafıma yatırılmasını istiyorum.
2004-2020 yılları arasında ödenmeyen binlerce Liram ne olacak?

Avatar
Poyraz 2020-02-12 09:07:03

Taksitle kömür almak için emekliler derneğine üye oluyorlar biz tanımıyoruz diyorlar olmuşsunuz üye işte ne işiniz var emekliler derneğinde... Ondan sonra sgk yı suçluyorlar

Avatar
Gülten İdekçi 2020-02-12 09:28:30

Evet bende geçen sene üye oldum ve maaşımdanda 36 tl kesinti yapılmış. Bence bu yasal değil. Maaşımuzdan hiç bir şekilde para alamazlar. Dernekten ayrılacam

Avatar
Poyraz 2020-02-12 09:32:48

Taksitle kömür almak için emekliler derneğine üye oluyorlar biz tanımıyoruz diyorlar olmuşsunuz üye işte ne işiniz var emekliler derneğinde... Ondan sonra sgk yı suçluyorlar

Avatar
Ilknur 2020-02-12 10:42:48

Bende üye değilim. Ve benden 100 TL kesildiğini farkettim. Araştırma sonucunda ise "kişisel borç" adı altında bir kesinti olduğunu söylediler.

Avatar
Veysel tecimer 2020-02-12 13:00:12

Bu dernek ne ise yarıyor emekliye tepkiden ev yapacaklar dediler üye olduk biicrat görmedik.milleti kandirmasinlar

Avatar
Hüseyin Bozkurt 2020-02-12 20:25:04

Kesintiye nerden baka bilirz ama arka
adaslar

Avatar
murat ylz 2020-02-13 22:27:30

kesintiyi e devlet üzerinden " sgk emekli kesintileri" adı altın da google yaz.. çıkıyor.
ama kayıt falan görükmüyor adıma..