Yiğit Bulut: "Dolar Aldığınızda Yüzde 20 Kaybediyorsunuz"

Son dakika haberi: Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Yiğit Bulut bir açıklama yaptı ve TL'ye güvenin dedi.

Yiğit Bulut: "Dolar Aldığınızda Yüzde 20 Kaybediyorsunuz"

Yiğit Bulut'tan dolar açıklaması.

Cumhurbaşkanlığından dolar kuru ile ilgili son dakika açıklaması geldi. Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Yiğit Bulut yaptığı açıklamada TL varlıklarına güvenilmesi çağrısında bulundu. 

"Türk Lirası varlıklara güvenin." diyen Bulut, "Geçmişten bugüne bu işten anlayanlar oturup baksınlar. Hazine bonosu tutup hiç satmayanlar dolar kaç lira olursa ondan elde ettiği getiriyi kazanıyor? Kısa vadeli spekülasyon, dalgalanma olacaktır. Toplantı tarihi yaklaştıkça dalgalanmaları tahrik edecek söylemler olacaktır. Bunlara itibar etmesinler. Dolar aldığınızda bir senede yüzde 20 kaybediyorsunuz. Paranın bir de kaybettiğiniz fırsat maliyeti var." dedi.

PAZARTESİ KIRILDI

Yiğit Bulut sözlerini şu şekilde sürdürdü:

"Dolarizasyon problemimiz var. İlk defa bu Pazartesi günü çok uzun süreden beri ilk defa 7.5 milyar doları çıkarıp sattı. Bu dolarizasyonun kırıldığını gösteriyor. Bundan sonra dolarizasyonun tersine dönebileceğini göreceğiz. Pazartesi günkü hareket çok önemliydi, dolarizasyon probleminin kabuğu Pazartesi günü çatladı.

Şu anda 7.99 görüyorum. Döviz büfesi 7.80'den alacak. Makas açık. Döviz büfeleri bile aşağı hareket olacağını düşünüyor. Vatandaşı takip ediyorlar. Her harekette Türk vatandaşlarının döviz satacağını düşünüyorum. Resmi olarak 220 milyar dolar var.

Varlık Barışı'ndan yararlanın. Yastık altı birikimlerinizi sisteme sokun, hem ülkeye hem size yararı olacaktır."