Yeni Ekonomi Programı Açıklandı-İşte Dolar'da Son Durum

Yeni ekonomi planı Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından açıklanıyor. Yeni programın detayları ve dolar kurunun buna tepkisi haberimizde.

Yeni Ekonomi Programı Açıklandı-İşte Dolar'da Son Durum

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak yeni ekonomi planını açıklıyor.

Orda Vadeli Program, Yeni Ekonomik Plan adıyla hazırlandı ve bu şekidle açıklanmaya başladı. Düzenlenen programda canlı yayında konuşan Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, şu ifadeleri kullandı:

"*  Tüm küresel ve bölgesel zorluklara karşı Türkiye'nin güçlü büyümesi için ekonomik program hazırladık. Adına Yeni Ekonomi Programı dedik. 

* Reel sektörden, akademi dünyamıza kadar birçok kişinin katkı koyduğu ilk OVP oldu. 2002-2013 Türkiye ekonomisi 2002'den 2013'e kadar birçok önemli adımlar atıldı. 3600'den kişi başı gelir 3 katı arttı. 7 milyon yeni istihdam oluştu. İhracatımız 4 kat arttı. 

* Reyting kuruluşları ülkemizi yatırım yapılabilir seviyeye çıkarmıştı. Ancak Mayıs ayı sonunda Gezi Olayları, 17-25 Aralık'ta yaşananlar risklerle birlikte 15 Temmuz darbe girişimi Milosbet hayata geçti. Siyasi istikrar ve ekonomimizi de etkiledi. Tüm süreçler siyasi istikrar ve demokrasiyi korumak için hep millete gittik. Nihayet halkımızdan çok güçlü getiri aldık. 

* Ekonomik yaptırımların siyasi olarak hedef alınan dönemden geçiyoruz. 10 Ağustos'ta da böyle bir dönemden geçtik. Milletimizden aldığımız yetkiyle bu güçlü programı hayata geçireceğiz. Tedbirleri hep beraber hayata geçireceğiz. Ekonomimizin güçlü ve zayıf yanlarını biliyoruz. İşte Yeni Ekonomi Programı'nın da bunları içeren bir program olduğunu söylemeliyiz. 3 ana temel üzerine; dengelenme, disiplin ve değişim sürecinden oluşturduk. Daha sürdürülebilir modele geçmeden önce 2019-2020 dönemindeki yol haritamız olacak. Gayri safi yurt içi hasılamız yüzde 2.3 üzerinde gerçekleşecek. 

AYRINTILAR GELİYOR..

DOLARIN TEPKİSİ

Sabah saatlerinde ekonomik planın açıklanmasını bekleyen dolar kuru düşüş eğilimindeydi. Önceki gün 6,30 seviyesini geçen dolar, ekonomik planın açıklanmaya başlaması ile birlikte 6,14 TL seviyesine kadar geriledi.

Kamubulteni.com  | Ankara