Ücretli Poşetten Sonra Sıra Onlara Geldi! Düzenleme Açıklaması

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, plastik poşetlerin paralı hale getirilmesinin ardından yüzde 70 oranında azalma görüldüğünü, 2021 yılından itibaren de depozito uygulamasına geçileceğini açıkladı.

Ücretli Poşetten Sonra Sıra Onlara Geldi! Düzenleme Açıklaması

Ücretli Poşetten Sonra Sıra Onlara Geldi! Düzenleme Açıklaması

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, plastik poşetlerin paralı hale getirilmesinin ardından yüzde 70 oranında azalma görüldüğünü, 2021 yılından itibaren de depozito uygulamasına geçileceğini açıkladı.  Geri dönüşümün doğa ve çevrenin korunması konusunda büyük önemi olduğuna dikkat çeken Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum, 'Plastik poşetlerimizi ücretlendirdik. İnşallah 2021 yılında depozito uygulamasına geçeceğiz. Depozito uygulamasıyla birlikte eskiden gidip şişeleri verip gofret alırdık, yine aynı süreci işleteceğiz.

Depozito uygulamasıyla birlikte atıklarımızı kaynağında ayrıştırmış olacağız. Plastik poşetlerde yüzde 70 azalma gördük. Kullanım yüzde 70 azaldı. Bu sayede hem çevremizi hem doğamızı koruyoruz. Gelecek nesillerimize daha iyi şehirler bırakıyoruz.' ifadelerini kullandı. Bakanlığın önceliklerinden birinin de kentsel dönüşüm olduğunu söyleyen Murat Kurum, Türkiye'nin yüzde 66'ının deprem bölgesinde olduğunu, nüfusun yüzde 70'inin de deprem bölgesinde yaşadığını belirterek, depremlerde şimdiye kadar 82 bin vatandaşımızın hayatını kaybettiğini söyledi. Murat Kurum, 'Tüm ülkede baktığımızda topraklarımızın yüzde 66'sı deprem bölgesi. Nüfusumuzun da yüzde 70'e yakını deprem bölgesinde yaşıyor. Bugüne kadar 82 bin canımızı kaybettik. Bu acıları tekrar yaşamamak için kentsel dönüşümü süratli bir şekilde yapmamız gerekiyor.' diye konuştu. 

KAMUBULTENİ.COM - ANKARA