Türkiye'de de Şubesi Bulunan Dünyaca Ünlü Banka: Dolar 27 TL Olacak!

HSCB Hollanda kökenli bir banka. Banka müşterilerini Türk Lirası'nın geleceği hakkında uyardı.

Türkiye'de de Şubesi Bulunan Dünyaca Ünlü Banka: Dolar 27 TL Olacak!

Bankadan yapılan açıklamada doların 27 Türk lirası olabileceği belirtildi. İşte Dünyaca ünlü HSBC bankasının dolar tahmini ve uyarısı...

İkinci tura sadece 7 gün kala dolar ile ilgili tahminler ve uyarılar gelmeye devam ediyor. Bu uyarılardan birini de HSBC yaptı.

Financial Times, Erdoğan'ın yeniden cumhurbaşkanı seçilmesi hâlinde Türkiye ekonomisini zor günlerin beklediğini vurguladı. HSBC de müşterilerini uyardı.

Kredi derecelendirme kuruluşları, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ikinci turda kazanması halinde ülke ekonomisinin ciddi sıkıntıya gireceği uyarısında bulundu.

Financial Times’ın Türkiye ekonomisine yönelik tahminleri korkuttu. Analizde “Kredi değerlendirme kuruluşları uyarıyor: Erdoğan’ın “sürdürülemez” para politikaları Türk Lirası’nı daha da geriye götürebilir. Türk ekonomisinin yumuşak karnı cari açık 40 milyar dolara çıkabilir. Kapatmak için destek gerekebilir.” denildi.

CARİ AÇIK KUR RİSKİNİ ARTIRDI

Financial Times’ta Adam Samson imzasıyla yayınlanan analizde, önde gelen kredi derecelendirme kuruluşu olan Fitch Ratings’ten kıdemli müdür Erich Arsipe’nin görüşlerine yer verildi.

Analizde Türkiye’de bu yılın ilk çeyreğinde 24 milyar doları görerek rekor kıran yüksek cari açığın da “büyük sorun” olduğunu kaydedildi.

HSBC: DOLAR YIL SONUNA 27 LİRA OLABİLİR

HSBC de pazartesi günü Türkiye’nin en büyük “zayıf noktalarından” birinin cari açık olduğunu ifade etti. Bankanın açıklamasında nisan ayındaki işlem verilerine göre, “Yakın vadede iyileşmenin başlayacağına dair işaret bulunmadığı.” ifadeleri dikkati çekti.

HSBC müşterilerine gönderdiği yazıda “Çoğunlukla rezervler azaltılarak finanse edilen bu boyutta bir açık sürdürülemez. Türk lirasının zayıflaması şeklinde yankı bulacaktır.” denildi.

Banka yıl sonuna kadar liranın yüzde 18 değer kaybederek 1 doların 24 lira olmasını beklediğini ekledi. Üstelik bu rakamın 27 liraya kadar çıkma ihtimalini de yok saymadı.