Türkiye Para mı Basacak? (Para Basmanın Etkileri Zararları)

Son dönemlerde Türkiye 'nin para basacağı iddiaları gündemde çokça konuşulmaya başlandı. Konu ile ilgili Berat Albayrak 'tan açıklama geldi.

Türkiye Para mı Basacak? (Para Basmanın Etkileri Zararları)

Türkiye para mı basacak?

Türkiye'nın para basacağı iddiaları son günlerde gündemde yer alıyordu. Bugün bir açıklama yapan Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak , para basma iddialarını yalanladı ve şu ifadeleri kullandı:

"Uluslararası kurumlardan yardım isteme ve ülkeyi nereye sürükleyeceği belli olmayan para basma söylemlerinden sonra, bu konudaki duruşları ile de dertlerinin millet olmadığını gösterdiler. Başakşehir’deki dev hastanenin yolunu yapmayıp, Adana’da hiçbir araç, gereç ya da tıbbi donanıma sahip olmayan, sadece perdelerle ayrılmış fuar alanına 'Sahra Hastanesi' diyebilen bir zihniyetle muhatap oluyoruz sonuçta. Onu da baz ya da prototip diye aklamaya çalışacaklardır. Milletin ihtiyacı olan maskeyi stoklayanlar, gıdayı saklayanlar ne ise vatandaştan topladığı parayı, en çok ihtiyaç olan dönemde millete sunmak yerine stoklayanlar da aynıdır. Süslü reklamlar bu yapılanı gizleyemez."

NEDEN PARA BASIP BORÇLARI ÖDEMİYORUZ?

Para nedir? İşte paranın yaradığı 4 şey:

* Değişim aracı olması

* Değer ölçüsü olması

* Yatırım ve tasarruf aracı olması

* Ekonomi politikası aracı olması.

Devletler, uluslararası dolaşıma para sokabilmek için bir karşılık göstermek durumundadır. Bu karşılıkta devletin hazinesinde bulunan altın rezervi ile doğru orantılı olmak zorundadır.  Neredeyse tüm dünya devletleri ve şirketler ticaretlerini dolar ile yapmaktadır. Bu da doların arz-talep hareketine göre sürekli olmasa da genellikle değer kazanmasının en temel sebebidir.

Türkiye’deki iç piyasada x kadar TL, ve y kadar da dolar olsun. Merkez Bankası x kadar daha TL basarak iç piyasadaki dolarları topladığında, aktif piyasada dolaşım halindeki TL miktarı 2 katına çıkacağından, TL'nin değeri 2 kat kadar düşecektir. Bu durumda doların değeri 2 kat artar.

KAMUBULTENİ.COM  | ANKARA