Türkiye İMF'ye Gidecek mi? Bakan Albayrak Açıkladı

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Rusya haber ajansı Reuters 'e konuştu ve gündeme ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

Türkiye İMF'ye Gidecek mi? Bakan Albayrak Açıkladı

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, önemli açıklamalarda bulundu.

Bugün açıklaan enflasyon rakamlarının ardından konuşan Bakan Albayrak, dövizdeki artışı da değerlendirdi ve İMF 'ye gitmenin gündemlerinde olmadığını söyledi.

Reuters'a bir söyleşi veren Bakan Albayrak, swap piyasasındaki düzenlemelerin "örtülü sermaye kontrolü" algısı yaratabileceğinin hatırlatılması üzerine, "Ülke olarak piyasa dışı uygulamalara başvurmayı geçmiş dönemde olduğu gibi bugün de başvurmayı düşünmedik ve düşünmeyeceğiz. Kriz dönemlerinde bile böyle bir uygulamaya başvurmayan bir ülke olarak küresel sermaye piyasalarında yer almaya devam edeceğiz" şeklinde değerlendirmede bulundu.

Piyasalarda istikrarın sağlanması için tüm ekonomik faktörlerin devrede olduğunu söyleyerek açıklamasını sürdüren Bakan ,Albayrak, "İktisadi temellerden kopuk fiyat hareketlerinin ve sıradışı oynaklıkların finansal sisteme verebileceği zararların önüne geçilmesi hükümetlerin ve düzenleyici kurumların sorumluluğudur. Swap piyasasındaki düzenlemeye de bu yönde bakılmalıdır. Türkiye uluslararası piyasalara entegre bir ekonomidir, serbest piyasa uygulamalarından asla taviz vermeyeceğiz" dedi.

"Swap hamlesi, TCMB VİOP adımı gibi tedbirlerin Türk piyasalarının uluslararası piyasalar ile bağını zayıflattığı değerlendirmesi var. Bu konuda endişe taşıyor musunuz?" şeklinde yöneltilen soruya Bakan Albayrak, "Tüm bu düzenlemelere tekil önlemler olarak değil, bir finansal mimarinin ilk ama etkili adımları olarak bakmak daha doğru bir yaklaşım olacaktır. Ülkemiz piyasaları küresel finansal piyasalarla yakın ve derin bir ilişki içerisindedir" şeklinde cevap verdi.

Bakan Albayrak açıklamasını şu ifadelerle sonlandırdı:

"Atılan son adımlar finansal piyasaların derinleşmesine ve küresel piyasalarla daha sağlıklı ve istikrarlı bir bağ̆ kurulmasına yönelik adımlardır. Bu yenilikler uluslararası en iyi uygulamalarla ve G-20 gündemindeki finansal reform önerileriyle de uyumludur. Amacımız, bu tür işlemlerin aşama aşama yerel piyasalarda belirli bir disiplin ve bildirim yükümlülükleriyle yapılmasına imkan sağlayacak altyapıyı ve pazarları oluşturmaktır. Bu konuda yakın zamanda gerekli adımları atacağız. İşaretlerini de piyasaya duyurduk."

Kamubulteni.com | Ankara