Türk İş'ten Kıdem Tazminatı Kararı!

Türk İş Başkanlar Kurulu toplantısının ardından gündemdeki Kıdem Tazminatı tartışmalarına ilişkin yazılı açıklama yayımlandı. Türk-İş'ten yapılan açıklamada, kıdem tazminatıyla ilgili düzenleme tartışmalarının işçi ve işçi ailelerini endişeye sevk ettiği belirtilirken, ilgili düzenlemenin meclise gelmesi halinde daha önce alınan kararların gereğinin yapılacağı belirtildi.

Türk İş'ten Kıdem Tazminatı Kararı!

Türk İş Başkanlar Kurulu toplantısının ardından gündemdeki Kıdem Tazminatı tartışmalarına ilişkin yazılı açıklama yayımlandı. Türk-İş'ten yapılan açıklamada, kıdem tazminatıyla ilgili düzenleme tartışmalarının işçi ve işçi ailelerini endişeye sevk ettiği belirtilirken, ilgili düzenlemenin meclise gelmesi halinde daha önce alınan kararların gereğinin yapılacağı belirtildi.

26 Haziran 2020 Cuma 14:55
Türk İş'ten Kıdem Tazminatı Kararı!

Türk İş Başkanlar Kurulu toplantısının ardından gündemdeki kıdem tazminatı tartışmalarına ilişkin yazılı açıklama yayımlanırken, kıdem tazminatıyla ilgili düzenlemenin meclise gelmesi halinde daha önce alınan kararların yerine getirileceği mesajı verildi. Türk-İş daha önceki dönemlerde kıdem tazminatıyla ilgili düzenleme tartışmaları sonrası 'Grev' açıklaması yapmıştı.

 Türk-İş'in resmi sayfasından yapılan açıklamada şu ifadeler görüldü: 

1-    Hükümet tarafından gündeme getirilen tamamlayıcı emeklilik sigortası sistemi (TES) ile işçilerin kıdem tazminatı hakkı yeniden düzenlenmek ve zaman içinde ortadan kaldırılmak istenmektedir.  Kıdem tazminatı işçinin ailesiyle birlikte geleceğinin güvencesidir. İşçiye, belirli ölçüde feshe karşı koruma sağlamaktadır. İşçiler, kıdem tazminatını her zaman ödenmesi sonraya bırakılmış ücretin bir parçası olarak kabul etmiş, işçi sınıfının kazanımı bir hak olarak görmüştür.

2-    İş Kanunu ile 84 yıl önce hukuk sistemimize giren kıdem tazminat, zamanla düzenlenerek geliştirilmiş ve günümüze kadar getirilmiştir. Günümüzde, kıdem tazminatı müessesinin ortadan kaldırılarak bir fonda toplanması ve “tamamlayıcı emeklilik sistemi” olarak düzenlenmesi öngörülmektedir. Aynı kapsamda “İstihdam Kalkanı Paketi” ile kamuoyuna sunulan önlemler arasında yer alan 25 yaş altı-50 yaş üstü çalışanlar için öngörülen belirli süreli sözleşme düzenlemesi de kıdem tazminatı hakkını ve dolayısıyla iş güvencesini ortadan kaldıracak niteliktedir. 

3-    Tüm dünyayı etkisi altına almış Covid-19 salgınının etkileri ülkemizde de devam etmektedir. Başta işçi sağlığı ve iş güvenliği olmak üzere, ücretli çalışanların temel sorunu gelir ve iş güvencesidir. Yaşanan bu sorunlara karşı çözüm üretilmesi gerekirken, kıdem tazminatı değişikliği konusunun yeniden gündeme getirilmesi, doğru ve kabul edilebilir bir yaklaşım değildir.

4-    Hem işçilerin hem de işverenlerin gündemi küresel salgın Covid-19’in yol açtığı olumsuz ekonomik koşulların üstesinden gelinmesidir. Toplumun geniş kesimlerinin beklentisi ve talepleri de bu yöndedir. Ne bundan önceki dönemde ne de bu süreçte sosyal tarafların kıdem tazminatının kaldırılarak yerine tamamlayıcı emeklilik sisteminin getirilmesine ilişkin herhangi bir talebi bulunmamaktadır. Böyle bir teklifin gündeme gelmesi ve tartışılması çalışma hayatının huzurunu bozmuştur. İşçileri ve ailelerini endişeye sevk etmiştir. 

5-    Türk-İş Başkanlar Kurulu, her yıl farklı adlar ve değişikliklerle gündeme getirilen ve kıdem tazminatında mevcut düzenlemeye göre hak kaybına neden olacak girişimlerin artık sona ermesi gerektiğini ifade etmektedir.

6-    Kıdem tazminatı, Türkiye işçi sınıfının ve Türk-İş’in kırmızı çizgisidir. İş ve gelecek güvencesidir. Milyonlarca çalışanı ilgilendiren kıdem tazminatı hakkından hiçbir şekilde vazgeçilemez. Kıdem tazminatının fona devredilmesi, süresinin azaltılması gibi bu hakkın tasfiyesine ya da zayıflatılmasına yönelik her türlü girişim karşısında işçinin haklı tepkisi ve talepleri kararlılıkla savunulacaktır. 

7-    Türk-İş Başkanlar Kurulu, bugün çalışanlar ve gelecekte çalışacak olanlar için kıdem tazminatının mevcut haliyle korunmasından yanadır. Kıdem tazminatının özüne yönelik hiçbir düzenlemeye katılım ve onay verilmeyecektir.  Konfederasyonumuzun 21, 22 ve 23’üncü Olağan Genel Kurullarında “kıdem tazminatı” ile ilgili olarak oybirliğiyle alınan kararın gereği yerine getirilecektir. 

8-    Türk-İş Başkanlar Kurulu, önümüzdeki günlerde yaşanacak gelişmeler dikkate alınarak sürekli toplantı halinde olacak ve Konfederasyonumuz tarafından sürdürülen çalışmaların daha sonraki aşamaları belirlenecektir. Bunun ilk adımı olarak 29 Haziran 2020 Pazartesi günü, 81 ilde Türk-İş Bölge ve İl Temsilcileri ile şube başkanları ve yöneticileri, işyeri temsilcileri, işçilerin katılımıyla basın toplantısı düzenlenecektir.

Son Güncelleme: 26.06.2020 15:07
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
SSS 2020-06-26 17:17:23

TÜRK İŞ AYNI ADI GİBİ GÜVEN VERMİYOR TÜRK İŞİ GİBİİ ANCAK LAF....

Avatar
Emrah 2020-06-26 15:54:22

Hak ediyorsak verin hakkımızı illahi işveren
Mi isten çıkarması gerekiyor bi senem dolmuşsa ve ben işten çıkıyor sam öyle bi hakimda da varsa niye mahkemelik olmasi lazım ki işveren le çalışan bununla ilgili çalışma yapın sizden ricam patron cu olmayın artık işçinin yanında az bişey bile olsa elinizi vicdanımıza koyun

Avatar
Seydi ÇELİK 2020-06-26 21:46:59

Kıdem tazminatı fona devr edilmelidir iş adamları kıdem tazminatını kendilerine sermaye olarak kullanıyorlar

Avatar
Engin kıyak 2020-06-26 23:18:01

Kıdem tazminatı kalkarsa veya gün sayısı düşerse zaten geç inemeyen işçi iyice biter o pis ellerinizi kıdem tazminatı dan çekin artık illa ki ortalığı savaş alanına mı çevirelim dünyanın çeşitli yerlerindeki gibi

Avatar
İbrahim gülpınar 2020-06-29 17:20:25

Madem kıdem tazminatı gündemde 1999 sigortalı olma metni kalkmalı 1999 girişliysem 2 yıl çalıştıysam kendi isteğimle işten çıktıysam alıyorum 2004 girişliysem 17 senedir hizmet veriyorum ben alamıyorum iş verenin insiyatifine bakıyor düzenleme basittir çalışan işçinin artı hesap açılır kıdem tazminatı yatar kişi işten çıkıncada çıkış belgesiyle varır alır bankadan bu kadar basittir arkadaş ne devletin işine geliyor nede işverenin herkez pastadan bir pay istiyor