Türk İş, Hak İş ve DİSK'ten Asgari Ücret Zammında Ortak açıklama: "Vergiden Muaf Olmalı"

Asgari ücret tespit komisyonu bugün toplanıyor. Görüşmelere kısa bir süre kala işçi sendikalarından ortak açıklama geldi.

Türk İş, Hak İş ve DİSK'ten Asgari Ücret Zammında Ortak açıklama: "Vergiden Muaf Olmalı"

Asgari ücrette ortak açıklama geldi.

Bugün 2021 asgari ücret zammı görüşmeleri başlıyor. Görüşmelerin başlamasına saatler kala işçi kesimini temsil edecek sendikalardan açıklama geldi. Türk İş, Hak İş ve DİSK tarafındna yapılan ortak açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"2021 asgari ücret görüşmeleri Covid-19 salgının tüm dünya ve ülkemizde ağır insani, sosyal ve ekonomik tahribatının yaşandığı bir dönemde başlamaktadır. Küresel salgın, başta işçiler olmak üzere tüm ücretli çalışanların yaşama şartlarını daha da ağırlaştırdı. Ciddi iş ve gelir kayıplarına yol açtı. Nitekim devletin resmi kurumu tarafından açıklanan son büyüme rakamlarında, çalışanların milli gelirden aldıkları payın ciddi oranda gerilediği de görülmektedir. 2021 yılında geçerli olacak asgari ücretin, pandemi koşullarında yaşanan iş ve gelir kaybı dikkate alınarak insan onuruna yaraşır bir geçim ücreti olarak tespit edilmesi ortak düşüncemizdir. Ücretlerin asgari ücrete denk gelen kısmı vergiden muaf olmalı."

KAMUBULTENİ.COM  | ANKARA