Tüm Çalışanları İlgilendiriyor: Kıdem Tazminatı İçin Önemli Karar

İşlten çıkaracağı personeline kıdem tazminatı vermemek için istifa dilekçesi imzalatan işyeri sahibi mahkemeye takıldı. Söz konusu dilekçe yerel mahkeme tarafından kabul edilmedi karar istinafta da bozulmadı. 

Tüm Çalışanları İlgilendiriyor: Kıdem Tazminatı İçin Önemli Karar

Kıdem tazminatı için emsal karar.

Gaziantep 'te meydana gelen olayda işverenin işten çıkaracağı personele imzalattığı istifa dilekçesi mahkeme tarafından  geçersiz sayıldı ve işçiye kıdem ile ihbar tazminatı ödenmesi yönünde karar alındı. 

Gaziantep 3. İş Mahkemesi, bir temizlik şirketinde çalışırken işten çıkarılan K.K isimli kişinin, ödenmeyen ihbar ve kıdem tazminatına yönelik başvurusunu  inceleme altına aldı.

İSTİFA DİLEKÇESİ GEÇERSİZ SAYILDI

İşçiye ait sigorta sicil dosyası, iş yeri sicil dosyası, tarafların sunduğu deliller, bilirkişi raporu ve tanıkların ifadelerini değerlendiren mahkeme, işverenin sunduğu işçiye ait istifa dilekçesini geçersiz sayarak, davacının kıdem ve ihbar tazminatına hak kazandığına karar verdi.

BİLGİ VE BELGELER YASAYA UYGUN

Davacı tarafındna mahkemeye verilen  bilgi ile belgelerin usul ve yasaya uygun olduğu belirtilen kararda şu ifadelere yer verildi:

"İşçinin istifa dilekçesi imzalamasına karşın, aynı iş yerindeki çalışmasının kesintisiz devam ettiği, bu duruma göre işçinin işte kalma baskısı altında istifa dilekçesini imzalamış olduğu anlaşıldığından, işçinin kıdem ve ihbar tazminatına hak kazandığı ve bilirkişinin tazminatına ilişkin yaptığı hesaplamaya itibar olunması gerektiği anlaşılmıştır."

İŞÇİ ÇALIŞIRKEN ALINMIŞ

İşçinin avukatı Abdulkadir Akıllar, gazetecilere yaptığı açıklamada  "Dava sırasında mahkemeye işveren tarafından bir takım belgeler sunuldu. Bu belgelerin içerisinde istifa dilekçesi de vardı. Müvekkilimizle görüştüğümüzde, işe başladıktan sonra söz konusu belgeleri imzalamak zorunda kaldığını söyledi. Bunun üzerine biz de savunmamızı bu yönde yaptık. Dinlenen tanıklar da aynı yönde beyanlarda bulununca istifa dilekçesinin işçi iş yerinde çalışırken alındığı ortaya çıktı. Bunun üzerine Gaziantep 3. İş Mahkemesi çalışırken alınan istifa dilekçesinin geçersiz olduğunu, işçinin istifa iradesinin oluşmadığını, çalışmanın devam ettiğini, bu sebeple kabul edilebilir bir istifanın ortada olmadığına hükmetti." dedi.

KARAR İSTİNAFTA DA ONAYLANDI

İşverenin işçiye yaklaşık 10 bin lira ihbar ve kıdem tazminatı ödemesi üzerinde mahkemenin karar verdiğini söyleyen Akıllar, şöyle devam etti: 

"Tabii davalı istinafa başvuru hakkını kullandı. Gaziantep Bölge Adliye Mahkemesi 8. Hukuk Dairesi'nde dosya incelendi ve yerel mahkeme kararı onandı. Daire onama gerekçesinde de yerel mahkemeyi teyit eder nitelikte ifadeler kullandı. Orada da istifa dilekçesinin çalışırken alınmasının, istifa iradesi oluşmasının önüne geçtiği, işçinin mecburiyetle bunu imzalamak zorunda kaldığı, bu sebeple dilekçeye itibar edilmemesi gerektiği, yerel mahkemenin kararının doğru olduğu ve hükmedilen tazminatın ödenmesi gerektiğine karar verildi." 

KAMUBULTENİ.COM  | ANKARA