Toplu Sözleşme Sonrası Hükümetten Taşeron ve Enflasyon Farkı Açıklaması

Geçtiğimiz hafta gerçekleşen toplu sözleşme görüşmelerinde Türk İş ile hükümet arasında uzlaşma sağlanmaması sonrası Türk İş eylem kararı almıştı. Bu karar sonrası bugün Türk İş ile Hükümet yeni bir görüşme gerçekleştirdi. Görüşme sonrası bakanlıktan taşeron ve maaş zammı ile enflasyon farkı açıklaması haberimizde.

Toplu Sözleşme Sonrası Hükümetten Taşeron ve Enflasyon Farkı Açıklaması

TİS görüşmeleri sonrası hükümetten taşeron ve maaş zammı açıklaması.

Bayramın ikinci günü gerçekleşen görüşmeden anlaşma çıktı ve kamu işçilerinin maaş zamları hakkında karara imza atıldı. Anlaşma sağlanması sonrası 130 binden fazla kamu işçilerinin 2019-2020 yıllarındaki mali ve sosyal haklarını belirleyen 2019 Dönemi Kamu Kesimi Toplu İş Sözleşmesi 'ne imzalar atıldı.

NE KADAR MAAŞ ZAMMI GELDİ?

Söz konusu anlaşma ile birlikte  ücreti 3 bin 500 TL 'nin altında olan işçilere 150 TL iyileştirme , tüm işçilere bu yılın ilk 6 ayı için yüzde 8, ikinci 6 ayı için yüzde 4, 2020'nin ilk ve ikinci 6 ayı için yüzde 3'er ve enflasyon farkı oranında zam yapılması üzerinde karar kılındı. 

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının Reşat Moralı Salonu' nda Türk İş ile hükümet temsilcileri bir araya geldi.

Bakan Selçuk, müzakere sürecinin son derece demokratik, ortak akıl ve istişare kültürüne uygun yürütüldüğünü söyleyerek şu ifadeleri kullandı:

"Bizi bu süreçte her şeyden daha fazla ilgilendiren, elbette kamunun genel faydası oldu. Her zaman olduğu gibi mali ve sosyal dengeleri korumaya dikkat ettik. Bunları göz önünde bulundurarak işçi sendikalarımızla uzlaşı ve anlayış içerisinde geçmişteki gibi hareket ettik. Türkiye'nin son 17 yıldır bu yaklaşım ve hassasiyet sayesinde bugünkü noktaya geldiğini de bilmemiz gerekir. Türkiye ekonomisi 2002'den günümüze 3,5 kat büyüdü. Son 17 yılda, ekonomide 9 milyona yakın istihdam oluşturuldu. Bunlar toplumsal refahımız açısından önemli gelişmeler. Çalışma hayatımızın ulaştığı seviye ise bunun en net göstergelerinden biri."

TAŞERONA KADRO AÇIKLAMASI

Bakan Selçuk taşeron meselesine de değindi ve "Bizler alın terini kutsal addeden bir geleneğin varisleriyiz. İşçilerimizi enflasyona ezdirmeme konusu her zaman önceliklerimiz arasında oldu. İşçimizin emeğini koruyan asgari ücreti bu sene işçi-işveren ortak uzlaşısıyla 2 bin 20 liraya kadar çıkardık. Kamuda taşerona kadro konusunu hamdolsun yine biz çözdük. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın liderliğinde, artık önümüzde dört yıllık bir kesintisiz icraat dönemi var. Ülke olarak bugün 2023 hedefleri doğrultusunda daha müreffeh, daha güvenli yarınlara doğru ilerlediğimiz konusunda büyük ümitler taşıyoruz." dedi.

ENFLASYON FARKI

Bakan Selçuk,  üzerinde anlaşılan protokole ilişkin detayları şu şekilde aktardı:

"Çerçeve Protokol kapsamında, brüt 3 bin 500 liranın altında ücret alan kamu işçilerimizin maaşlarına, brüt ücret 3 bin 500 lirayı aşmayacak şekilde 150 lira iyileştirme yapıyoruz. Ücret zammı oranlarına gelince; yaptığımız görüşmeler neticesinde kamu işçilerimizin ücretlerine 2019'un ilk 6 ayında yüzde 8 oranında, ikinci 6 ayında yüzde 4 oranında zam yapılması konusunda uzlaştık. Kamu işçilerimiz ocak ayında yüzde 6,69 oranında bir enflasyon farkı zammını da almışlardı. 2019 yılı için üzerinde uzlaştığımız zamlarla birlikte, yıl geneli toplam ücret zammı yüzde 19'a ulaşmış olacak. 2020 yılı için ise ilk 6 ayda yüzde 3 oranında ve ikinci 6 ayda yüzde 3 oranında ücret artışı gerçekleştireceğiz. Üzerinde uzlaştığımız bu zam oranları enflasyonun altında kalırsa, kamu işçilerimiz enflasyon farkını da almaya devam edecekler."

BENİM SÖYLEYECEK BİR ŞEYİM YOK

Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay , Bakan Selçuk 'un her şeyi söylediğini ifade etti ve "Bugün 222 gün, 3 gündür de gece gündüz bu konuyu konuşuyoruz. Benim söyleyecek bir şeyim yok. Hayırlısı olsun." dedi.

Konuşmaların ardından, 130 bin kamu işçisinin 2019-2020 yıllarındaki mali ve sosyal haklarını içeren 2019 Dönemi Kamu Kesimi Toplu İş Sözleşmesi Çerçeve Protokolü taraflarca imzalandı.

CUMHURBAŞKANI İLE GÖRÜŞMESEM..

Atalay, imzanın ardından salon çıkışında basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

"Bu süreçte Cumhurbaşkanı ile görüştünüz mü?" sorusu üzerine Atalay, "Cumhurbaşkanı ile görüşmesem bu rakamı vermezlerdi, yüzde 8 olmazdı yani. 150 lirayı da yüzde 8'i de onunla konuştuk." yanıtını verdi.

Diğer işçiler bu sayfada >>> TIKLA KATIL

Taşeron haberlerinden bildirimle haberdar olmak için uygulamamızı indirin >>

ndroid için >>>> TIKLAYIN

İOS için >>>> TIKLAYIN

KAMUBULTENİ.COM  | ANKARA