TOKİ 100 Bin Sosyal Konut Başvuru ve Kura Çekimi Tarihi Hakkında Açıklama

TOKİ 100 bin sosyal konut projesi başvurusu, başvuru sayısı ve kurası hakkında açıklama geldi. Peki TOKİ kura çekimini ne zaman yapacak? Sonuçlar nereden duyurulacak? ASIL ve YEDEK liste nasıl açıklanacak? İşte detaylar.

TOKİ 100 Bin Sosyal Konut Başvuru ve Kura Çekimi Tarihi Hakkında Açıklama

TOKİ kura sonuç tarihi.

TKİ 100 bin sosyal konut projesine başvuru yapan , başvuru yapacak vatandaşlar kura çekiminin ne zaman yapılacağını , kura sonuçlarının ne zaman açıklanacağını araştırmaya başladı. Peki TOKİ 100 bin sosyal konut projesi başvurusu nasıl yapılır? Başvuru sonrası süreç nasıl işleyecek? Başvuru ücreti nasıl yatırılacak? TOKİ kurası ne zaman çekilecek? Kesin sonuçlar , ASIL ve YEDEK liste ne zaman yayımlanacak? İşte detaylar.

KONUTLARIN OLDUĞU ŞEHİRLER

Aşağıdaki yorum kısmından başvuru yapacağınız şehri yazarak diğer vatandaşlarla bilgi alış verişi yapabilirsiniz.

BAŞVURU ŞARTLARI

TOKİ başvuru şartları şu şekilde;

- T.C. vatandaşı olması,

- Proje il /ilçe sınırları içerisinde 1 yıldan az olmamak koşulu ile ikamet ediyor olması veya Proje il veya ilçe nüfusuna kayıtlı olması,

- Konut satın almak için başvuruda bulunanların kendileri, eşleri ve velayetleri altındaki çocukları üzerine T.C. sınırları dahilinde tapuda kayıtlı bağımsız konutlarının bulunmaması, kendileri, eşleri ve velayetleri altındaki çocuklarının daha önce Toplu Konut İdaresinden konut satın almamış olması şartları aranacaktır. (Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile Dul ve Yetimleri kategorisi hariç).

- Aylık hane halkı gelirinin, en fazla net 5.500 TL olması gerekmektedir. (İstanbul İli için 6.000 TL (Başvuru sahibinin ve eşinin gıda, yol, vs. her türlü aldıkları yardımlar dâhil olmak üzere toplam hane halkı aylık net gelirinin toplamı.) (Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile bunların Dul ve Yetimleri Hariç)

- Bir hane halkı adına, yani kişinin kendisi, eşi ve velayeti altındaki çocukları adına yalnızca bir adet başvuru yapılabilecektir.

- Başvuruları yapacak vatandaşlarımızın; 25 yaşını tamamlamaları gerekmektedir.

- Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile bunların Dul ve Yetimlerinde; Konutlar %10 peşin 240 ay vadeli sabit taksit ödemeli ve taksit başlangıçları teslim tarihini takip eden ay itibariyle başlayacak şekilde satılacaktır. Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan alınan “HAK SAHİPLİĞİ BELGESİ”  ile Projenin bulunduğu İl sınırları içerisinde son 3 yıldır oturuyor olduklarına dair adrese dayalı nüfus kayıt sisteminden alacakları belge veya İl nüfusuna kayıtlı olduklarına ait belgeler istenecektir.

BAŞVURULAR E-DEVLET VE ZİRAAT BANKASI 'NDA

TOKİ 100 bin sosyal konut projesi başvurusu e Devlet kapısı ve Ziraat Bankası şubelerinden alınıyor. Başvuru yapmak isteyen vatandaşların 

Başvuru Bedeli 2+1: 500.- TL

Başvuru Bedeli 3+1: 1.000.-TL

SON BAŞVURU VE KURA ÇEKİMİ

TOKİ 100 bin konut için kura tarihi açıklanmadı. Yapılan son açıklamada başvuruların 15 Ocak 2020 günü sona ermesinin ardından kura gününün belirleneceği ve kura çekimi için tarihin 15 Ocak 'tan sonra belirleneceğine yer verildi. 

 TOKİ tarafından kura çekimi hakkında yapılan açıklama şu şekilde;

“Hak Sahibi Belirleme Kurası” noter huzurunda; İdare yetkilileri denetiminde gerçekleştirilecektir.

1) Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile Dul ve Yetimleri konut sayısının %10’u kadar kontenjan ayrılacak ve gerek görüldüğü takdirde kura ile hak sahipleri belirlenecektir. Kura sonucu bu kategoriden hak sahibi olamayan başvuru sahipleri diğer alıcılar kategorisindeki başvuru sahipleri ile birlikte kuraya tabi tutulacaktır.

2) “En Az %40 Engelli Vatandaşlara” konut sayısının %5’i kadar kontenjan ayrılacak ve gerek görüldüğü takdirde kura ile hak sahipleri belirlenecektir. Kura sonucu bu kategoriden hak sahibi olamayan başvuru sahipleri diğer alıcılar kategorisindeki başvuru sahipleri ile birlikte kuraya tabi tutulacaktır.

3) Diğer Konut Alıcı Adayları için İdaremizin genel uygulamalarında olduğu üzere başvuru sayısına göre gerektiği takdirde kura ile hak sahipleri belirlenecektir.

Kura çekiliş yeri ve programı daha sonra açıklanacaktır.

1. Kurada, asil ve yedek olarak hak sahibi olamayanlar başvuru bedellerini, kura çekiliş tarihinden itibaren 5 (beş) iş günü sonrasında Başvuru yapılan Bankanın yetkili Şube’lerinden geri alabilecektir.

Projenin bağımsız bölüm listesi ve konut fiyatları belirlendikten sonra İdare’ce belirlenecek tarihte “Konut Belirleme Kurası” çekilecektir.

İhale sonrası konut sayılarında azalma olması durumunda konut belirleme kurası ile birlikte ilk kurada belirlenen hak sahipleri arasından konut sayısı kadar hak sahibi belirleme kurası çekilecektir.

BAŞVURU SAYISI

Erdoğan geçtiğimiz gün yaptığı açıklamasında, 100 bin konut e-devletten 128 bin, bankadan 150 bin civarında başvuru olduğunu söyledi.

KURA TARİHİ BELLİ OLDUĞUNDA BİLDİRİMLE HABERDAR OLMAK İÇİN UYGULAMAMIZI İNDİRİN >>

Android için >>>> TIKLAYIN

İOS için >>>> TIKLAYIN