TESK'ten Yerli Ürün Kullanımı Çağrısı

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu Genel Başkanı Bendevi Palandöken, vatandaşlara yerli ürünleri tercih çağrısında bulundu.

TESK'ten Yerli Ürün Kullanımı Çağrısı

Konuyla ilgili bir yazılı açıklama yayımlayan Palandöken, yerli ürünlerin satışının arttırılması için raflarda açıkça 'Türk malı' yazması ya da Türk malı olduğuna dair işaret konulması gerektiğini söyledi.

Ekonominin inişli çıkışlı bir dönemden geçtiğinin yerli ürün kullanımının her zamankinden daha büyük önemi olduğunu söyleyen Palandöken, "Raflarda, tezgahlarda, reyonlarda yüzde yüz Türk malı olan ürünler açıkça okunur şekilde belirtilerek, halkımız yerli ürünlere yönlendirilerek hem satışlar artırılmalı hem de paramız yurt içinde kalmalı. Çünkü dünyaca ünlü birçok marka ürünün ülkemizde üretildiği de iyi bilinmeli ki halkımız gerçeği öğrensin" ifadelerini kullandı.

Yerli ürün kullanımının bu dönemde had safhada olduğunu söyleyen Palandöken, "Öyle ki kendi üreticimiz, kendi markamız kazandıkça ülke ekonomimiz kazanacak. Bunun için yerli ürünlerin üzerinde her vatandaşın alışveriş yaparken okuyup görebileceği şekilde belirtilmesi lazım. Örneğin bir gömlek, deterjan, telefon, çikolata, ayakkabı gibi her üründe bu geçerli olabilir. Üründe 'TM' yazısı olsa da boyutu küçük olduğu için herkes tarafından okunup fark edilemiyor.Hangi ürün yüzde yüz yerli, hangi ürünün yüzde 50'si yerli bunu bilerek alışveriş yapmak, yerli ürünlerimizin cazibesini de artıracaktır. Milli tasarruf yapmamız gereken dönemlerde bunun önemi büyüktür. Çok bilinen dünyada ünlü birçok marka ile aynı kalitede gıda ya da tekstil ürünü üretebilen birçok markamız var. Vatandaşımız bunun da bilincine vararak ürünler arasında kıyaslama da yapabilir. Ekonomimizin kısa sürede bu dalgalanmalardan kurtulması için yerli ürüne teşvik artırılmalı." dedi.

KAMUBULTENİ.COM - ANKARA