TCMB, Faiz Kararını Açıkladı Dolar Düştü-İşte 16 Ocak 2019 Güncel Fiyatlar

Son dakika haberi: Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası, merakla beklenen faiz kararını açıkladı. İşte doların faiz kararına ilk tepkisi.

TCMB, Faiz Kararını Açıkladı Dolar Düştü-İşte 16 Ocak 2019 Güncel Fiyatlar

Merkez Bankası 'ndan son dakika açıklaması geldi.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası, merakla beklenen faiz kararını açıkladı. Açıklaann son rakamlara göre faiz sabit tutuldu.

TCMB resmi sayfasından yayımlanan faiz kararında şu ifadelere yer verildi:

"Para Politikası Kurulu (Kurul), politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının yüzde 24 düzeyinde sabit tutulmasına karar vermiştir.

Son dönemde açıklanan veriler ekonomideki dengelenme eğiliminin belirginleştiğini göstermektedir. Dış talep gücünü korurken finansal koşullardaki sıkılığın da etkisiyle iktisadi faaliyetteki yavaşlama devam etmektedir. Cari dengedeki iyileşme eğiliminin sürmesi beklenmektedir.  

İthal girdi maliyetleri ve iç talep gelişmelerine bağlı olarak enflasyon görünümünde bir miktar iyileşme gözlenmekle birlikte fiyat istikrarına yönelik riskler devam etmektedir. Bu çerçevede Kurul, enflasyon görünümünde belirgin bir iyileşme sağlanana kadar sıkı parasal duruşun korunmasına karar vermiştir.

Merkez Bankası fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda elindeki bütün araçları kullanmaya devam edecektir. Enflasyon beklentileri, fiyatlama davranışları, para politikası kararlarının gecikmeli etkileri, maliye politikasının dengelenme sürecine vereceği katkı ve enflasyonu etkileyen diğer unsurlardaki gelişmeler yakından izlenerek ihtiyaç duyulması halinde ilave parasal sıkılaştırma yapılabilecektir.

Açıklanacak her türlü yeni verinin ve haberin Kurul’un geleceğe yönelik politika duruşunu değiştirmesine neden olabileceği önemle vurgulanmalıdır.

Para Politikası Kurulu Toplantı Özeti beş iş günü içinde yayımlanacaktır."

DOLAR'IN TEPKİSİ

Dolar , bu kararın ardından 5.40 TL seviyesine geriledi. Euro kuru ise 6,17 TL seviyesine geriledi. Gram altın ise 224 TL seviyesinden işlem görüyor.  Çeyrek altın ise 367 TL seviyesine geriledi.

Dolar fiyatları şu dakikalarda 5.38 TL seviyesinde hareket ederken, Euro fiyatları ise 6.14 TL seviyesinde bulunuyor.

Kamubulteni.com  | Ankara