Taşerondan Kadroya Geçen İşçilerin Maaş ve Sosyal Hakları Hakkında Açıklama

Taşerondan kadroya geçen işçilerin maaş ile sosyal hakları hakkında CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer önemli açıklamalarda bulundu.

Taşerondan Kadroya Geçen İşçilerin Maaş ve Sosyal Hakları Hakkında Açıklama

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer 'den kadroya geçen taşeron işçiler için açıklama geldi.

Türkiye Büyük Millet Meclisi 'nde geçtiğimiz gün bir basın toplantısı düzenleyen CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, açıklamasında KHK ile taşeron iken kadroya alınan taşeron işçilerin yaşadıkları mağduriyetleri dile getirdi.

Gürer açıklamasında, kamuda daha önce işçi olarak çalışmakta olan bir kişi ile kadroya geçen bir taşeron işçinin arasındaki maaş ile diğer sosyal haklara değindi ve arada ciddi farkların olduğunu söyledi. Kamu işçileri için 2019 yılında yapılacak Toplu İş Sözleşmesinin kapsamında taşerondan kadroya geçen personellerin de alınması gerektiğini söyleyen Gürer, bu sorunların çözülmesi gereken ciddi mağduriyet yaratan sorunlar olduğunu söyledi.

Geçtiğimiz yılın Aralık ayında yayımlanan 696 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile hep si olmasa da taşeron işçilerin büyük bir bölümü kadroya geçirildi. Kadroya geçen bu personellerin önümüzdeki 2020 yılına kadar Yüksek Hakem Kurulu ile imzaladıkları sözleşmesine tabi tutulacak olmasının çalışanlar arasında çalışanlar arasında ücret farklılığının gittikçe artacağına neden olacağını söyleyen Gürer bunun ciddi mağduriyet yaratacağını söyledi.

ENFLASYON ARTIYOR

Son dönemlerde enflasyon ciddi şekilde artışa geçti. Enflasyon altında en çok ezilen kesim işçi kesimi. Yüzde 25 ’lere ulaşan enflasyon nedeniyle her şey ateş pahası oldu. Bu zor dönemde, kamuda kadroya dahil edilen taşeron işçilere her altı ayda verilen yüzde 4 oranındaki ücret zammının hak kaybına neden olduğunu söyleyerek açıklamasını sürdüren Fethi Gürer, “2019 yılında yapılacak kamu iş toplu sözleşme görüşmelerinde taşeron çalışan iken kadro alanlar da dâhil edilmelidir” ifadelerini kullandı.

EŞİT İŞ EŞİT ÜCRET

CHP 'li Gürer, asgari ücretten maaş uygulamasının son bulmasını, enflasyon farkının da tüm çalışanlara ödenmesini talpe ederek “AKP iktidarı eşit işe eşit ücret ve kadro vermelidir” açıklamasında bulundu.

Siz de aşağıdaki yorum kısmındna yaşadığınız sorunları dile getirebilirsiniz.

Taşeron haberlerinden bildirim alarak haberdar olmak için;

Android uygulamamızı ücretsiz indirmek için >>>> TIKLAYIN

İOS uygulamasını ücretsiz indirmek için >>>> TIKLAYIN

Kamubulteni.com  |  Ankara