Taşeronda Son Dakika Haberi: Maaş Zammı, Kadro ve TİS Teklifi 2020

TBMM'de konuşan İzmir Milletvekil Kani Beko, taşeronda kadro alamayan işçiler ile kadroya geçen işçilerin maaş zamları için önemli teklifler sundu. İşte o açıklama.

Taşeronda Son Dakika Haberi: Maaş Zammı, Kadro ve TİS Teklifi 2020

Taşeronda dikkat çeken açıklama.

TBMM'de konuşan CHP İzmir Milletvekili Kani Beko, taşeron işçiler ile kadroya geçen 4/D 'li işçilerin sorunlarına değindi ve dikkat çeken açıklamalarda bulundu. Beko, önemli teklifleri de genel kurulda dile getirdi.

TAŞERON YASAKLANSIN

TBMM'de söz alan Kani Beko, taşeron sisteminin yasaklanması gerektiğini söyleyip, ""Yıllarca taşeron işçiler yürüyüşler yaptı, mitingler yaptı, grevler yaptı. Söyledikleri tek şey vardı: “Taşeron sistemi yasaklansın.” Nedenine gelince Türkiye’de AKP iktidara geldiği günden bu yana 25 bine yakın işçi kardeşimiz işçi sağlığı, iş güvenliği önlemleri alınmadığından dolayı maalesef öldüler; bunların yüzde 94’ü taşeron işçisiydi." dedi. 

"KADRO VERİLDİ AMA..."

Taşeron işçilerin kadroya geçiş süreçleri ve kadro sonrası kaybolan haklarla ilgili konuşan Beko, "Cumhurbaşkanı 2018 yılında kamuda, belediyelerde ve özel idarelerde çalışan işçilere bir müjde vermişti, demişti ki: “Biz taşeron işçilerine kadro vereceğiz.” Evet, kadro verildi. Peki nerelerde, kimlere verildi bu kadrolar? Sarayda, başbakanlıkta, MİT’te, Türk Silahlı Kuvvetlerinde ve Türkiye Büyük Millet Meclisinde çalışan bazı taşeron işçisi olan arkadaşlarımıza kadro verildi. Bu kadro değil, ne anlama gelir? Bu, kadrolaşmak anlamına gelir. Bunun dışında kalan 750 bin işçi arkadaşımızı da şirketlere geçirdiler. Peki, daha sonra ne oldu? Sarayın talimatıyla çıkarılan 696 sayılı KHK’yle 2020 yılına kadar toplu iş sözleşmesi yasak, ikramiye yasak, sosyal haklar yasak; sadece yüzde 4+4 oranında zam yaparak üç yıldan bu yana bu işçi arkadaşlarımız sadece bu hakları aldı, siz de biliyorsunuz. Yıllık enflasyona baktığımızda yüzde 25 ama pazar enflasyonuna baktığımızda ise enflasyon aslında yüzde 40. Eşitlik ilkesine ve Anayasa'ya aykırı olduğunu ben buradan defalarca söyledim. Hatırlarsanız, geçen yıl bu konuyla ilgili bir kanun teklifi vermiştim ve sizlerden de rica ediyorum, bu çok önemli bir konu, çok hassas bir konu: Gelin, bu kanun teklifini hep beraber değerlendirelim; kamudaki, belediyelerdeki ve özel idaredeki arkadaşlarımızın sorunlarına çare bulalım." dedi. 

TOPLU SÖZLEŞME ÇAĞRISI

Kani Beko, toplu sözleşme konusunda da düzenleme çağrısı yparak, "Bir başka önemli mesele: TÜRK-İŞ’e, HAK-İŞ’e ve DİSK’e bağlı, onlarla beraber 15’e yakın sendikanın 12 Haziranda maalesef yetkileri düştü. Yani bundan sonra eğer Türkiye Büyük Millet Meclisinde biz bu saydığım sendikalara toplu sözleşme yetkisini buradan çıkaramazsak 10 bine yakın işçi, ailelerini de eğer düşünecek olursak 50 bine yakın insanın insan olmaktan kaynaklanan temel ihtiyaçlarını giderebilecek bir maaş alamayacaklarını buradan bir kez daha ifade etmek istiyorum." dedi. 

Siz de aşağıdaki yorum kısmından taşeron ve 4/D sorunlarını , taleplerinizi yazabilirsiniz.

TAŞERON HABERLERİ İÇİN UYGULAMAMIZI İNDİRİN:

Android için >>>> TIKLAYIN

İOS için >>>> TIKLAYIN