Taşeronda Nadir Sözleşmelerden Biri İmzalandı: En Düşük Maaş Zammı Açıklandı

Kütahya Belediyesi'nde 1200 işçiyi ilgilendiren toplu iş sözleşmeye imzalar atıldı. Söz konusu sözleşme ile belediye bünyesinde çalışan işçilerden en düşük maaş alan personelin ücreti 3 bin 200 TL oldu. Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık, sözleşmenin Türkiye'ye örnek olacak bir anlaşma olduğunu ifade etti. Hizmet İş Sendikası ile Kütahya Belediyesi arasında imzalanan toplu iş sözleşmesi ile Kütahya Belediyesi, bölgesinde işçisine en iyi zammı veren belediyeler arasında yer aldı. İmzalanan iki y

Taşeronda Nadir Sözleşmelerden Biri İmzalandı: En Düşük Maaş Zammı Açıklandı

Taşeronda zam kararı gelmeye devam ediyor.

Kadroya geçen taşeron işçilerin maaş zamları ile ilgili zam haberleri belediyelerden gelmeye devam ediyor. YHK karaırnın sona ermesinin ardından maaş zammı için masaya oturan işveren ve sendika temsilcileri yeni TİS'leri imzaladı. ADVERTISING

Kütahya Belediyesi tarafından imzalanan toplu sözleşme ile ilgili açıklama yapan Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık'ın makamında sendika temsilcilerini kabul etti. Hizmet İş Sendikası Şube Başkanı Sabahattin Ödemiş, Hizmet İş Sendikası Genel Başkan Yardımcısı Halil Özdemir, Mahalli İdareler İşveren Sendikası (MİS) Genel Sekreteri Mehmet Oruçöz, belediye başkan yardımcıları, sendika iş yeri temsilcileri ve işçilerin katılımı ile düzenlenen TİS'te imzalar atıldı.

İlk konuşmayı Şube Başkanı Ödemiş yaptı ve şu ifadeleri kullandı:

"Pandemi nedeniyle zorlu bir süreçten geçildiğini belirten Hizmet İş Sendikası Şube Başkanı Sabahattin Ödemiş Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık'ın verilen sözleri yerine getirdiğini söyledi. Şube Başkanı Ödemiş, "Güzel bir sözleşme imzaladık. Başkanımız hem kadrolular hem de doğrudan temindeki arkadaşlara güzel zamlar verildi. Türkiye'de imzalanan sayılı sözleşmelerden birisi oldu."

SIKINTILAR ÇÖZÜLDÜ

Hizmet İş Sendikası Genel Başkan Yardımcısı Halil Özdemir , belediye başkanının merhametli biri olduğunu söyleyerek,  "Hizmet İş Sendikamız kavgacı bir sendika değil. Biz işçiye ve işverene zarar vermeden masa başında hallederek uyumlu bir birliktelik ve kardeşlik içerisinde toplu iş sözleşmesi yapmaktan yana bir sendikayız. Şehrin görünmeyen kahramanları olarak siz işçi kardeşlerimiz hem belediye başkanına güveniyorsunuz, hem de sendikanıza güveniyorsunuz. Geçmiş dönemlerde bazı mağduriyetler yaşadınız. Ama Başkanımız göreve gelerek tüm dert ve sıkıntılarımıza el koyarak problemlerimizi çözdü. Başkanımıza ve belediyedeki yetkililere teşekkür ediyorum. Bizler bundan sonra daha fazla çalışacağız. Başkanımızın başını öne eğdirmeyeceğiz. Zaman göz etmeksizin Kütahya'ya hizmet edeceğiz. Sözleşmemiz işçilerimize, belediyemize ve sendikamıza hayırlı olsun" dedi.

"TÜRKİYE'DE NADİR SÖZLEŞMELERDEN"

Mahalli İdareler İşveren Sendikası (MİS) Genel Sekreteri Mehmet Oruçöz, söz konusu toplu sözleşmenin Türkiye'de nadir sözleşmelerden olduğunuı söyledi ve "Alın terine saygı ve yetim hakkını korumak. Türkiye'nin ve belediyenin şartlarını çok iyi biliyoruz. Bizde hem başkanım hem de sizleri düşünerek bu sözleşmenin hazırlanmasına katkı sunduk. Çalışma performansının yükseleceği konusunda bu sözleşmenin şuana kadar yapmış olduğumuz sözleşmeler içerisinde çok nadir bir sözleşme olduğunu söylemek istiyorum. Sözleşmemiz hayırlı olsun" dedi.

SENDİKA BASKISI YOK

Kütahya Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık açıklamasında, " Belediye Başkanı olduktan sonra inancımın gereği olarak işçilerimizin sendikalı, belediyemizin de bu işten anlayan uzman işveren sendikası ile çalışması gerektiğine inandım. Çalışanlarımıza istediğiniz sendikaya üye olabilirsiniz ama mümkünse sendikalı olun dedim. Kimseye herhangi bir baskı yapmadan istediğiniz sendikaya üye oldunuz. Bizde belediye olarak tercihimizi MİS'den yana kullandık ve yetkili sendikamız siz olun dedik. İki sendika bir araya gelin ve Türkiye ve Kütahya'nın şartlarında 'işçileri mağdur etmeyelim' dedik" dedi.

"EN MUTLU ÇALIŞAN KÜTAHYA'DA"

Başkan Işık konuşmasının devamında, "Seçim öncesinde nasip olurda belediye başkanı olursam Kütahya Belediyesinin çalışanları bu bölgenin en mutlu çalışanları olacak demiştim. En zengin demedim. Çok para vereceğim de demedim. Şükrüler olsun bugün o noktaya geldik. Kimsenin ekmeği ile oynamadık. Kimseyi işten çıkartmadık. Aynı bölgede komşu belediyelerde yüzlerce kişi kapının önüne konulurken burada hiç kimsenin ekmeği ile oynamadık. Tek istediğimiz arkadaşlarımız çalışsın ve memleketimize hizmet edelim. Bizim dönemimizde çalışanlarımızın mutlu olabilmesi için önümüzdeki iki yıllık sözleşme döneminin doğru planlanması gerekiyordu. Türkiye'nin gerçekçi ve sözünün yerine getirilebileceği en yüksek zammı verebilecek noktaya geldik" dedi.

MAAŞLAR ARTTI

Başkan Işık yevmiyelerde önemli artış yapıldığını söyleyerek, "Sözleşme öncesi dönemdeki net yevmiyeleri ve bundan sonraki 6'şar aylık dilimlerde ki zamları ise şu şekilde. 4. Gruptaki çalışanlarımız günlük yevmiyesi 102 TL'den 115 ve daha sonrasında 135 Lira, 3. Grupta çalışanlarımız ise mevcut yevmiyesi 107 liradan 120 Lira ve 140 lira olarak değişti. 2. Grupta çalışanlarımız ise günlük yevmiyesi 112 Liradan 125 ve daha sonraki altı aylık dönemlerde 145 lira olarak belirlendi. Son olarak ise 1. Gruptaki çalışanlarımız 148 lira olan yevmiyeleri 150 olarak belirlendi. Ayrıca çocuk yardımı 25 liradan 35 ve 40 lira diye devam ediyor. Alınan her hakkı artırarak verdik. Yakacak yardımı 30 liradan 35 lira olarak devam edecek, direksiyon primi, ikramiye, bayram yardımı, evlenme yardımı, askerlik yardımı, yemek yardımı taşıt yardımı, öğrenim yardımı ve ölüm yardımı gibi yardımları da uygun ve kdemeli bir şekilde artırdık" ifadelerini kullandı.

EN DÜŞÜK MAAŞ

Işık açıklamasında "Sözleşme yürürlüğe girmeden önce belediyemiz çalışanlarımıza bürüt toplam maaş tutarı 5 milyon 111 bin 475 liraydı. Birinci altı ay sonunda yüzde 15 artarak 5 milyon 873 bin liraya çıktı. İkinci altı ayda, 6 milyon 465 bin liraya çıktı. Artış yüzde 26.46 oldu. Üçüncü altıncı ayda ise 6 milyon 721 bin liraya çıktı. Artış yüzde 31.47 oldu. Dördüncü altı ayın sonunda ise 5 milyon 111 bin liralık toplam maliyet 6 milyon 961 TL'ye çıkarak toplamda yüzde 36.2'lik artış sağladık. Hayırlı uğurlu olsun. Yıllık yüzde 20'ye yakın bir artış oldu. Bu sözleşme diğer belediyelere örnek olur. Kütahya Belediyesinde yapılan sözleşme ile en düşük asgari ücret yeni girmiş, hiç bir haklardan yararlanamayan arkadaşımız 3200 lira oldu" dedi.

Söz konusu kararın diğer belediyelere örnek olması gerekmektedir. 

KAMUBULTENİ.COM  | ANKARA