Taşeronda Maaş Detayı: Düşüş mü Olacak?

Kadroya geçen taşeron işçilerin, eğer hemen bir  önlem alınmazsa ücretlerinin asgari ücrete dönüşeceğine dikkatleri çeken DİSK Genel Başkanı Çerkezoğlu Ocak ayından itibaren ayrımsız tüm işçilere asgari ücret farkı yansıtılması gerektiğini söyledi.

Taşeronda Maaş Detayı: Düşüş mü Olacak?

Kadroya geçen taşeron işçilerin, eğer hemen bir  önlem alınmazsa ücretlerinin asgari ücrete dönüşeceğine dikkatleri çeken DİSK Genel Başkanı Çerkezoğlu Ocak ayından itibaren ayrımsız tüm işçilere asgari ücret farkı yansıtılması gerektiğini söyledi.

29 Aralık 2018 Cumartesi 14:17
Taşeronda Maaş Detayı: Düşüş mü Olacak?

DİSK Yönetim Kurulu Genel Başkan Arzu Çerkezoğlu önemli bir son dakika açıklamasında bulundu.
 

Geçtiğimiz Aralık 2017 tarihinde OHAL kapsamında yayımlanan 696 sayılı KHK ile  taşeron şirketlerde kamu bünyesinde çalışmakta olan taşeron işçiler kamuya alınmıştı. Bu düzenlemedeki maaş maddesi kafaları karıştırdı.

Kadroya alınan taşeron işçiler için 6 'şar aylık dilimlerde verilecek olan 4+4 zam ile ücretlerin fiilen asgari ücret civarına düşeceğini söyleyen sendika genel başkanı Çerkezoğlu "YHK tarafından bağıtlanan toplu iş sözleşmesine göre 375 sayılı KHK kapsamındaki işçilerin 1 Ocak 2018 tarihindeki ücretlerine her 6 ayda bir yüzde 4 oranında zam yapılmaktadır. Bu zamlar 2019 ve 2020 yılları için de aynı şekilde uygulanacaktır.

375 sayılı KHK kapsamındaki işçilerin 1 Ocak 2019 tarihindeki ücretlerine (2019 yılı için belirlenen yeni asgari ücret üzerinden) yüzde 4 zam yapılacaktır. Böylece 375 sayılı KHK kapsamındaki işçilerin ücretleri fiilen asgari ücret civarına mahkum edilecektir." dedi.

ÜCRET FARKI VERİLMEYECEK

Asgari ücretin yüzdelik fazlası ile ücret alan işçilerin durumunu da değinen ve bir değerlendirmede bulunan Çerkezoğlu, açıklamasını şu şekilde sürdürdü:

"Merkezi idarelerde sürekli işçi kadrosuna geçen ve asgari ücretin yüzdelik fazlasına göre (%30, %50 fazlası gibi) ücret alan işçiler ise bugün daha fazla bir hak kaybıyla yüz yüzedir. Taşeronda çalışırken yaptıkları iş ve görevler nedeniyle bağlı olduğu şartname gereği asgari ücretin yüzdelik fazlasına göre ücret alan işçiler, yeni asgari ücret üzerinden ücretleri güncellenmediği durumda ücretleri yasal asgari ücret seviyesine düşecektir. Bir başka ifadeyle işçilere merkezi idarelerde taşeronda iken verilen asgari ücret farkı bugün kadroya geçtikleri için verilmeyecektir"

BELEDİYE ŞİRKETLERİNDEKİ DURUM

Çerkezoğlu açıklamasını şu şekilde sürdürdü:

"Belediye şirketlerine geçişleri yapılan işçiler için ise ortada halen bir hizmet alımı ilişkisi devam etmesi ve tabi bulundukları kamu ihale mevzuatı hükümleri uyarınca asgari ücret farkının ödenmesi bir zorunluluktur. Tüm bu uygulamalar yüzbinlerce işçinin esasında asgari ücrete mahkum edilmek istendiğini göstermektedir.

4+4 zam uygulamasından acilen vazgeçilmeli ve 2018’de merkezi idareye ve belediye şirketlerine geçirilen işçilerin özgür toplu iş sözleşmesi haklarını sağlayacak yasal düzenleme yapılmalıdır.

Gerek sürekli işçi kadrosuna gerekse belediye şirketlerine geçişleri yapılan işçilerin ücretleri yeni asgari ücret üzerinden güncellenerek Ocak ayından itibaren ayrımsız tüm işçilere asgari ücret farkı yansıtılmalıdır.

Bu işçiler kamudaki eski sürekli işçilerle aynı ücretlere ve ücret zamlarına kavuşmalıdır. Merkezi idarelere sürekli işçi kadrosuna geçen tüm işçiler herhangi bir sınırlamaya tabi olmaksızın 2019 yılı kamu toplu iş sözleşmeleri kapsamına alınmalıdır.

Gerek merkezi idarelerde gerekse yerel yönetimlerde halen taşeronda çalışan tüm işçiler kamu işçisi olarak istihdam edilmelidir.

Belediye şirketlerine geçirilen işçilere başta ilave tediye hakları derhal verilerek belediyelerde gerçek kamu işçisi kadrosu sağlanmalıdır."

KAMUBULTENİ.COM  | ANKARA

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.