Taşeronda Krizler Bitmiyor

Türk Tabipleri Birliği  halk sağlığı komisyonu, Ankara  Üniversitesi İbn-i Sina Hastanesi bünyesinde çalışmakta olan işçilerin sorunları için etkinlik düzenledi.

Taşeronda Krizler Bitmiyor

Düzenlenen bu panelde kadroya geçen taşeron işçiler, “Kadro verilince, çalışma koşullarımız daha güvencesiz hale geldi” ifadelerini kullandı.

ÇALIŞMA KOŞULLARI

Kadroya geçen bir taşeron işçi, yaşadığı sorunları şu şekilde dile getirdi:

“3 tutanak yerseniz işten atılırsınız, diye bizi sürekli tehdit ediyorlar ve iş yükümüzü artırıyorlar. Emeklilik yaşı gelenleri işten çıkarıp, onların işlerini de bize yüklediler. İŞKUR'dan işçi alıp, 3-6 aylığına çalıştırıyorlar sonra da sözleşmesi bitenler de atılıyor. İŞKUR üzerinden işe aldıkları bizden daha az maaş alıyorlar ve taşeronun taşeronu konumundalar. Aslında bu uygulamayla geri kalan işçileri de tehdit ediyorlar”

EMEKÇİLER BİRLEŞMELİ

“Eğer tüm taşeron işçileri kendi içlerinde birleşmezse daha kötü koşullar bizi bekler" diyerek sözlerini sürdüren diğer işçi de şu ifadeleri kullandı:

"Hatta doktoruyla, hemşiresiyle, memuruyla hastane emekçileri ortak hareket etmeli. Çünkü hastanede çalışan tüm emekçiler artık daha zor koşullarda çalışıyor. Hele şimdi bir de şehir hastaneleri kurulunca, işler iyice sarpa saracak ve bu süreçten aslında en çok hastanelerde şimdi çalışan emekçiler etkilenecek”

MAAŞLAR UÇUYOR

Evrensel 'de yer alan haberde, Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim Araştırma Hastanesi’nde bir işçi de maaşlardan muzdarip. Bir işçi yaptığı açıklamada, “Maaşlardan vergi kesintileri oluyor, enflasyonun da uçmasıyla birlikte maaşımız da kuş olup uçuyor” ifadelerini kullandı.

EV KREDİ KARTI İLE DÖNÜYOR

İşçilerin kredi kartı ile ev döndürdüğünü ve ciddi şekilde borç içine girdiklerini söyleyen bir başka işçi de şu ifadeleri kullandı:

“Bize kadro verildiğinde maaşlarımızın da diğer kadrolu personellerinki gibi olacağını sanmıştık. O bile yetersiz şu koşullarda ama bizim aldığımız maaşlarda hiçbir değişiklik olmadı. Krizi fırsata çevirenler zenginleşirken, biz ayın sonunu nasıl getireceğiz diye kara kara düşünür durumdayız”

Bir başka işçi ise açıklamasını şu şekilde sürdürdü:

“Çocuk okutmaya çalışıyoruz bir yandan, fırsatçılardan korunmaya çalışıyoruz diğer yandan. Adeta fırsatçılara teslim olduk. Çalışsan açsın, çalışmasan açsın. İşsiz kalma korkusuyla herkes bir şekilde katlanıyor. Aslında yoksulun yoksuldan başka dostu yoktur. Zenginler yoksulları hiçbir zaman düşünmez, ama yoksullar da zenginleri zengin eder. Yoksullar kendi hakkını aramazsa, daha başlarına çok çorap örülür”

Siz de aşağıda bulunan yorum kısmından yaşadığınız sorunları dile getirebilirsiniz.

Taşeron haberlerinden bildirim alarak haberdar olmak için Kamubulteni.com mobil uygulamasını indirin.

Kamubulteni.com  |  Ankara