Taşeron ve Kamu İşçisi Maaş Zammında Son Dakika Gelişmesi

Taşeron işçilerin ve kamu işçilerin sorunları ile ilgili önemli bir açıklama geldi. Maaş zammı ve TİS görüşmeleri öncesi kritik görüşme yapıldı. İşte görüşmeden gelen ilk bilgiler ve beklentiler.

Taşeron ve Kamu İşçisi Maaş Zammında Son Dakika Gelişmesi

Kamu işçileri, kadroya geçen taşeronlar ve taşeron işçileri yakından ilgilendiren süreç başlıyor.

Kamu kurum ve kuruluşları bünyesinde çalışmakta olan 200 bini aşkın işçi büyük bir  merakla Toplu-İş sözleşmelerini bekliyor. TİS görüşmelerinde maaş zamı ile sosyal olanaklar hakkında alınacak kararlar beklenirken Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk ile Türk-İş Genel Başkanı Atalay bir araya geldi ve koknu ile ilgili ilk temaslarda bulundu.

2 YILLIK TOPLU SÖZLEŞME İMZALANACAK

İsviçre 'nin Cenevre kentinde düzenlenen Uluslararası Çalışma Örgütünün (ILO) 108. Uluslararası Çalışma Konferansı 'na katılan Çalışma Bakanı Selçuk ile Atalay, burada TİS görüşmeleri öncesi ilk bilgi alış verişini ve değerlendirmeyi yaptı.

2019 ile 2020 dönemlerini kapsamına alacak TİS görüşmeleri öncesi yapılan görüşmelerde ilk talepler gündeme geldi. 

Karayolları, demiryolları, il özel idareleri, şeker fabrikaları ve elektrik üretim santralleri başta olmak üzere kamudaki yaklaşık 200 bin işçiyi ilgilendiren Toplu İş Sözleşmelerinin yürürlük süreleri sona ermişti.

İşçi kesimini temsil edecek olan Türk-İş, bünyesindeki "Kamu Kesimi Toplu İş Sözleşmeleri Koordinasyon Kurulu"nu toplayıp, talepleri konusunda görüş alışverişinde bulunmuştu.

TİS'TE HANGİ KONULAR OLACAK?

Türk İş Genel Başkanı Ergün Atalay 'Vergi ile ilgili sıkıntımız var, işyerlerinde farklı ücret alan işçiler var, kadro alamayan taşeron işçiler ve taşeronda kadroya geçip 4+4 zam alan işçilerin durumları var. Bunun gibi birçok konu toplu sözleşme masasında gündeme gelecek. İşçinin başını aşağı düşürecek hiçbir konuya imza atmayız.' dedi.

EN BÜYÜK BEKLENTİ KADRO ALAN TAŞERONLAR

Atalay daha önce yaptığı açıklamalarda , taşeron işçi iken KHK ile kadroya geçen işçilerin  toplu sözleşmesine kendilerinin de dahil edilmesi için yaklaşık yüzbinlerce işçinin imza verdiğini söyledi ve TİS görüşmelerinde bu konunun da gündeme gelecei belirtildi. 

Şuan yürürlükte olan YHK kararına göre  2020 yılı sonlarına kadar 4D'li işçiler 4+4 zam alıyor. Bu şekilde düzenlenen ve TÜİK'in geçen yıl açıkladığı %26'lık enflasyonun çok gerisinde kalmıştı. Özlük ve mali haklarında da kamuda kendileri gibi çalışan diğer işçilerden farklı hükümlere tabi olan işçiler bu yıl yapılacak TİS görüşmelerinde kendilerinin de kamu işçileri TİS hükümlerine dahil edilmesini bekliyorlar.

Açıklamada 4D'li işçiler için 2020 'nin bekletilmemesi gerektiğine yer verildi.

TAŞERON İŞÇİ HABERLERİNDEN, TİS HABERLERİNDEN ANBEAN HABERDAR OLMAK İÇİN MOBİL UYGULAMAMIZI İNDİRİN >>

Android için >>>> TIKLAYIN

İOS için >>>> TIKLAYIN