Taşeron , 4/D Kamu İşçilerine Ek Ödeme İçin Üzen Haber

Taşeron, kamu işçileri ve 4/D'li işçilere pandemi sürecinde döner sermaye ödemesi yapılması ve ödemenin tavandan yapılması konusunda üzen haber geldi. İşte o açıklama.

Taşeron , 4/D Kamu İşçilerine Ek Ödeme İçin Üzen Haber

Taşeron ve kamu işçilerine ek ödemede üzen haber.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca geçtiğimiz ay bir açıklama yapmış ve pandemi sürecinde sağlık personellerine 3 aylığına ek ödemelerin tavandan yapılacağını söylemişti. Bakan Koca 'nın bu açıklaması sonrası kamu işçileri , 4/D 'li işçiler ve taşeron işçiler, ek ödemeden faydalanmak istedi.

Ancak bu personeller döner sermayeden faydalanamadığı için bu ödemeleri alamıyor. İşçiler ise ek ödemeden faydalanmak istediğini açıkladı. Ancak bu konuda bir düzenleme yapılmadı.

MECLİS ÇALIŞMASI GEREKLİ

TBMM 'de açıklama yapan CHP'li Engin Altay, taşeron işçiler ile kamu işçilerinin ek ödeme alabilmesi için kanuni düzenleme yapılması gerektiğini, bunun 1.5 saatlik bir iş olduğunu söylemişti. Altay yaptığı açıklamada şunları söylemişti:

"Hükumetin çok kısmi tedbirlerinin yetersiz kaldığını da söylememiz lazım. En basitinden, döner sermaye ödemelerinin tavandan yapılması, ödenmesi uygulaması doğru bir uygulamadır ama pratiğinde bir kurumda, bir hastanede çalışan sadece doktor ve hemşirelere bunu uygulayıp bu kurumda çalışan, yerleri paspaslayan temizlik işçimizden acil tıp teknisyenine, ambulans şoföründen banko memuruna, sekreterine, teknikerine, teknisyenine kadar coronayla mücadele sağlık merkezlerimizde bir takım hâlinde, bir bütünlük hâlinde verilmekte ve doktorumuz kadar, hemşiremiz kadar o hastanede  görev yapan diğer unsurlar da aynı risk ve tehditle karşı karışayken döner sermaye ödemelerinde tavandan ödeme uygulamasının doktor ve hemşireyle sınırlı tutulmasının kabul edilebilir yanı yoktur. Mevzuatta değişiklik yapılması gerekiyorsa –ki gerekebilir- bu konuda Türkiye Büyük Millet Meclisi geçen hafta salı günü yaptığı gibi, bir buçuk saat içinde Sayın Cumhurbaşkanının paketinin, teklifinin Mecliste kanunlaşmasını sağladığı gibi aynı özveriyi, aynı gayreti Türkiye Büyük Millet Meclisi de gösterecektir."

TBMM TATİLE GİRDİ

Koronavirüs pandemisi nedeniyle Türkiye Büyük Millet Meclisi geçtiğimiz hafta tatile girdi. Meclis 1 ay boyunca kapalı olacak.

ZATEN 3 AY VERİLECEKTİ

Fahrettin Koca, yaptığı açıklamada sağlık personellerine ek ödemelerin 3 ay boyunca tavandan yapılacağını söylemişti. Bu açıklamadan sonra 1 ay geçti. TBMM ise 1 ay kapalı olacak.

Bu nedenle işçilerin ek ödemelerinin şimdilik mümkün olmadığı görülmekte . Ancak TBMM açıldıktan sonra bir yasal düzenleme olması durumunda bu mümkün olabilir.

TAŞERON-KAMU İŞÇİSİ HABERLERİ İÇİN UYGULAMAMIZI İNDİRİN:

Android için >>>> TIKLAYIN

İOS için >>>> TIKLAYIN