Su Ürünleri Yetiştiricilerine 85 Milyon Lira Destek Ödemesi Yapılacak

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, 2020 yılı su ürünleri yetiştiriciliği kapsamında üreticilere 85 milyon lira destek ödemesinin bugün yapılacağını açıkladı.

Su Ürünleri Yetiştiricilerine 85 Milyon Lira Destek Ödemesi Yapılacak

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, yayımladığı yazılı açıklamada, avcılık ve yetiştiricilik yoluyla elde edilen su ürünleri sektörünün yeni düzenlemerle her sene desteklemeye devam ettiklerinin altını çizdi. Pakdemirli, bu çerçevede, özellikle alabalık ve Türk somunu yetiştiricilerine başta olmak üzere 85 milyon liralık üretim desteğinin bugün hesaplara aktarılacağını söyledi. Bakan Pakdemirli, 2002 yılından itibaren su ürünleri sektörüne destek sağlandığını kaydederek, "Verdiğimiz destekler sayesinde 2002 yılında 61 bin ton olan üretimimiz, 2020 yılında 420 bin tonun üzerine çıktı. Su ürünleri üretim değeri ise 212 milyon TL'den yaklaşık 13,5 milyar TL'ye yükseldi. Su ürünleri üretimimiz pandemiye rağmen geçen yıl bir önceki yıla göre yüzde 13 oranında rekor bir artış gösterdi" diye konuştu.

Pakdemirli, 2002 yılında 27 bin ton olan su ürünleri ihracatının 2020 başında 200 bin tona, değer olarak da 97 milyon dolardan 1 milyar 64 milyon dolara ulaştığını kaydeden Pakdemirli, AB başta olmak üzere Japonya, ABD, Rusya ve Kore gibi ülkelerin de yer aldığı 80'den fazla ülkeye su ürünleri ihracatının gerçekleştirildiğini söyledi.

Bakan Pakdemirli, 2018 yılında başlatılan proje ile Türk somununun dünyada kabul gördüğünü ve marka haline geldiğini belirterek, uygulanan projeler ve destek ödemeleriyle 2020 yılında 60 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirildiğini, bunun önümüzdeki senelerde daha da artacağını söyledi.