Staj ve Çıraklık Mağdurları için SGK'dan Önemli Toplantı! EYT Kapsamında Genişleme Müjdesi!

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Uzmanı Onur Önal, staj ve çıraklık mağdurlarının durumunu ele almak üzere SGK Başkanlığında önemli bir toplantı gerçekleştirildiğini açıkladı. SGK Başkan Yardımcılarına staj ve çıraklık mağdurlarıyla ilgili detaylı bir rapor sunulduğunu belirten Önal, “Her şey çok güzel gidiyor” dedi.

Staj ve Çıraklık Mağdurları için SGK'dan Önemli Toplantı! EYT Kapsamında Genişleme Müjdesi!

Staj ve Çıraklık Mağdurlarının Durumu

Özellikle 28 Şubat’ta Meclis’ten geçen EYT düzenlemesiyle 2 milyon 250 bin vatandaşın 2023 yılı itibarıyla emekli edilmesine rağmen, düzenleme kapsamında staj ve çıraklık mağdurlarının yer almadığına dikkat çekiliyor.

Staj Mağduriyetinin Giderilmesi İçin Beklenti Artıyor

Staj girişlerinin SGK mevzuatı gereği “işe başlangıç tarihi” olarak kabul edilmediği bir dönemde, stajyerlerin mağduriyeti devam ediyor. Özellikle 31 Mart seçimleri öncesinde, hükümetin EYT düzenlemesinin kapsamını genişletmesi bekleniyor.

Düzenleme İçin Meclis'te Yapılacak Değişiklikler

Halihazırda yürürlükte olan düzenlemeye göre, stajyerlerin çalışma faaliyeti “kısa süreli çalışma” olarak tanımlanırken, 8 Eylül 1999 tarihinden önce staj girişi bulunan vatandaşların EYT düzenlemesine dahil edilmesi için Meclis’te yapılacak bir düzenlemeyle stajyerlik faaliyetinin “uzun süreli çalışma kolu” olarak düzenlenmesi gerekiyor.

Hükümetten Gelecek Adımlar Merakla Bekleniyor

Geçtiğimiz yıl yapılan genel seçimler öncesinde, stajyerler için herhangi bir adım atılmaması üzerine hükümet, AKP Grup Başkanvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu aracılığıyla “Seçim sonrası staj mağdurlarının durumu incelenecek” şeklinde bir açıklama yapmıştı.

SGK Başkanlığında Yapılan Toplantı ve Gelecek Adımlar

Sosyal Güvenlik Uzmanı Onur Önal, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, SGK Başkanlığı’nda stajyerlerin durumu üzerine yapılan görüşmeye dair bilgi vererek SGK Başkan Yardımcılarına ilgili raporların sunulduğunu belirtti. Önal, “Her şey çok güzel olacak” sözleriyle umut verdi. Bu gelişmelerin ardından, staj ve çıraklık mağdurlarının durumuyla ilgili gelecek adımlar merakla bekleniyor.