Sosyal Güvenlik Uzmanı, Asgari Ücret ve Emekli Maaşına Yönelik Şaşırtıcı Öngörüsünü Açıklıyor!

Emin Yılmaz, SSK ve Bağ-Kur emeklileri ile milyonlarca asgari ücretli çalışanın merakla beklediği zamlı maaşlar hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

Sosyal Güvenlik Uzmanı, Asgari Ücret ve Emekli Maaşına Yönelik Şaşırtıcı Öngörüsünü Açıklıyor!

Yılmaz'ın canlı yayındaki değerlendirmelerine göre, SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin maaşları şu şekilde hesaplandı: "Bugüne kadar olan, yani dört aylık enflasyon verisiyle şu anki rakamımız, devamında yıllık enflasyon yüzde altmış beş olursa yüzde otuz yedilik bir zamla 10 bin 332 lira, üst tahmin olan yüzde altmış sekiz olursa da yüzde kırklık bir zamla 10 bin 521 liraya ulaşacağını şimdiden söyleyebiliriz."

2023/06/14/para11.jpg

Asgari Ücret ve Emekli Aylıklarında Beklenen Zam Oranları

Asgari ücret için tahminlerde bulunan Yılmaz, zamlı asgari ücretin 16 bin ila 17 bin TL bandında olabileceğini ifade ederek şunları söyledi: "Asgari ücrete kabaca yüzde 40 ila 50 arasında bir zam geleceğini söyleyebiliriz."

2024 yılında geçerli olacak asgari ücret ve emekli aylığı zamlarıyla ilgili kesin bilgilerin, Merkez Bankası'nın açıklayacağı enflasyon rakamlarının ardından netleşmesi bekleniyor. Bu zamların, milyonlarca çalışan ve emekli için önemli bir etkisi olacak. İlerleyen günlerde yapılan hesaplamalar ve enflasyon rakamları doğrultusunda resmi açıklamaların yapılması bekleniyor.