Son Dakika: Yeni Müjde İçin Tarih Verildi

Son dakika haberi: Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı F:atih Dönmez, yaptığı son dakika açıklamasında yeni müjdenin haberini verdi.

Son Dakika: Yeni Müjde İçin Tarih Verildi

2 haftaya kadar yeni müjde geliyor.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez 'den bir son dakika açıklaması geldi. Bakan Dönmez yaptığı açıklamada ,  Kanuni sondaj gemisinin, 2021 yılının ilk aylarında çalışmalarına başlayacağını söyledi ve "Böylece Karadeniz'de Fatih artık Kanuni ile birlikte çalışacak" ifadelerini kullandı ve Zonguldak'ta 2016 yılında yapımına başlanan Filyos Projesi sahasını gezerek Yardımcısı Alparslan Bayraktar, TPAO Genel Müdürü Melih Han Bilgin ve BOTAŞ Genel Müdürü Burhan Özcan'la helikoptere binerek alandaki çalışmaları inceledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 320 milyar metreküp rezerv bulunduğunu hatırlatan ve o gün, birinci ve ikinci katman dışında aşağıda birkaç katman daha olduğunu, çalışmalar bittikten sonra doğalgaz miktarının yukarı yönlü revize edilebileceğini söylediklerini aktaran Bakan Dönmez açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

"Şu anda üçüncü ve dördüncü katmandaki sondaj çalışmaları tamamlandı, test çalışmaları devam ediyor. Önümüzdeki bir iki hafta içerisinde bitireceğiz. Sonra da inşallah sonuçlara göre varsa ilave bir keşif, vatandaşımızla paylaşacağız. Biz ümitliyiz, o gün de söyledik, bugün de yine aynı pozisyonumuzu koruyoruz; inşallah yeni müjdeler gelir"

2023 YILINA YETİŞECEĞİZ

Kanuni sondaj gemisinin bu yıl içerisinde filoya dahil edildiğini hatırlatan Bakan Dönmez, Mersin Taşucu'nda yeni operasyonlara hazırlık kapsamında reaktivasyon işlemlerine sürdüğünü söyleyerek, "İnşallah 10 Ekim'de oradan demir alacak ve Haydarpaşa Limanı'na gelecek. Burada kule söküm işlemleri yapılacak. Boğaz'da üç köprümüz var, köprülerin altından geçebilmek için kuleyi sökmemiz gerekiyor. Kasım sonunda da Filyos Limanı'na intikal etmiş olacak. Burada tekrar kulenin montajı ve diğer bakımlarının yapılmasını bekliyoruz. İnşallah önümüzdeki yılın ilk aylarında da ilk operasyonuna başlayacak. 2023'te Karadeniz gazını vatandaşımızla buluşturmak için gerekli çalışmaları yapıyoruz" dedi.

Bakan Dönmez açıklamasını şu şekilde sürdürdü:

"Sadece liman hizmetleri değil, yine bu bölgede özel endüstri bölgesi ilan etmek suretiyle, orta ve yüksek teknolojili üretimleri yapacak firmalar için de burada geniş bir endüstri bölgesi planlaması yapıldı. Bildiğiniz gibi Fatih sondaj gemisi, buradan 150-160 kilometre açıkta faaliyetlerine devam ediyor. Ama o faaliyetlerini sürdürebilmesi için önemli desteğe ihtiyacı var. O açıdan kıyı lojistik merkezleri bu operasyonlar için son derece büyük önem arz ediyor. Filyos'un böyle bir imkana kavuşuyor olması, bu hizmetleri daha kolay ve ekonomik yapıyor olmamıza da imkan tanımış oldu. Şu anda bulunduğumuz yerden oraya her gün Fatih sondaj gemisinin sondajıyla alakalı hizmetlerin lojistik desteğini veriyoruz. Tabii bu tip merkezlerde iş sağlığı ve güvenliği, çevre standartlarına uyum son derece önemli. Burada uluslararası standartlara uygun bir operasyon yapıyoruz" 

"Limanın bizim açımızdan bir avantajı da şu; derinliği oldukça yüksek, 19 metre ki, bizim sondaj gemilerimizin draftı oldukça yüksek, çok büyük gemiler bunlar. Gemilerin bakımı, yeri geldiğinde ikmallerinin yapılması için bu özelliklere sahip bir limanın olması, bizim işlerimizi son derece kolaylaştıracak"

1-2 HAFTAYA

Enerji Bakanı Dönmez açıklamasında "320 milyar metreküp rezerv bulduğumuz alanda, üçüncü ve dördüncü katman testleri bir iki hafta içerisinde bitecek. İlave bir keşif varsa paylaşacağız. Ümitliyiz, inşallah yeni müjde gelecek" ifadeleri ile müjdeyi verdi.

KAMUBULTENİ.COM  | ANKARA