Son Dakika: Merkez Bankası'ndan IMF'den Borç Alınacak mı? Sorusuna Net Cevap

Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal bir son dakika açıklamasında bulundu ve IMF iddialarını yanıtladı.

Son Dakika: Merkez Bankası'ndan IMF'den Borç Alınacak mı? Sorusuna Net Cevap

tTürkiye İMF 'den borç alacak mı?

Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal , yaptığı son dakika açıklamasında IMF iddialarına değindi ve önemli açıklamada bulundu. IMF 'den para alınacak mı sorusuna Uysal şu şekilde cevap verdi:

"IMF bu dönemde üyesi olduğumuz bir kurum, son dönemde etkin olmaya çalışıyoruz G20 ve IMF merkez bankaları arasında. Teknik destek katkı verme noktasında adımlarımız var. IMF ile kaynak ve swap hattı girişimimiz yok."

TOPARLANMA SÜRECİ NE ZAMAN BAŞLIYOR?

"Çıktı açığı ikinci çeyrek itibarıyla ciddi oranda genişlediğini görüyoruz olağanüstü dönemde tahmin yürütmenin zorluğunu söylemiştim. Türkiye'deki normalleşme ve toparlanmanın dışında Avrupa ve dünyadaki diğer ülkelerin normalleşmesi de bizi doğrudan etkileyen konu. İç talebin daha güçlü ve hızlı toparlanmasını bekliyoruz. Bununla birlikte çeyrekler itibariyle büyümenin nasıl seyredeceği dışarıdaki ülkelerin gelişmesine bağlı. Bütün bunları değerlendirdiğimizde tahmin belirsizliği yüksek. İkinci yarıdan itibaren öncelikle iç talepten başlamak üzere kademeli toparlanma sürecine gireceğiz."