Son Dakika: BDDK'dan Döviz Alım Satım İşlemleriyle ilgili Talimat Verdi

Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurumu (BDDK), bankalardan platformlar üzerinden yaptıkları döviz işlemlerinin şubelere, hazinelere ve mobil bankacılığa aktarılmasını istedi.

Son Dakika: BDDK'dan Döviz Alım Satım İşlemleriyle ilgili Talimat Verdi

BDDK, döviz alım satım işlemlerine ilişkin olarak bankalara gönderdiği açıklamada, "Tüm müşterilerin direkt erişiminde olan yabancı para (YP) işlem platformlarından yeni işlem yapılmaması, limit belirlemelerinin gözden geçirilmesi, müşteri memnuniyetinin sürekliliğinin sağlanması bakımından YP işlem taleplerinin şubeler, hazine birimleri, mobil ve internet bankacılığı kanalları üzerinden gerçekleştirilmesinin sağlanması gerekli görülmektedir." ifadelerine yer verdi.


BDDK bu talebine gerekçe olarak, bankaların mevcut kaynaklarının verimli şekilde kullanılmasının sağlanmasına, kaynakların ekonomik faaliyetleri desteklemeyen, rant elde etmek amacıyla kullanılmasının önlenmesine yönelik olarak; ilgili kredinin kullandırma amacına aykırı işlemlerin gerçekleştirilmemesine yönelik bankalarca gerekli görülecek kontrollerin azami seviyede oluşturulmasını gösterdi.
BDDK’nın denetimindeki  bankaların ilgili platformlarında kurumsal ve bireysel döviz altın ve benzeri işlemler yapılabiliyor. BDDK bu  konuya ilişkin yorum yapmadı.