Son Dakika: Asgari Ücrete Zam İçin Sevindiren Yeni Açıklama

Asgari ücrete gelecek yeni zam ile ilgili son dakika gelişmeleri yaşanıyor. Edinilen son bilgilere göre asgari ücrete 2 farklı zam isteniyor.

Son Dakika: Asgari Ücrete Zam İçin Sevindiren Yeni Açıklama

Asgari ücret pazarlığında çifte zam tartışması başladı.

Sendikalar, asgari ücretin yeni gelecek zam ile birlikte 2 bin TL ’ye çıkarılmasını daha sonra artış yapılmasını talep ediyor. Zammın aralıkta devreye girmesi de isteniyor.

PAZARLIK O RAKAM ÜZERİNDEN BAŞLASIN

Her yılbaşında asgari ücret ile ilgili bir tartışma yaşanıyor. Aralıkta komisyon toplanarak bir ücret belirliyor ve bu ocak ayından itibaren uygulanıyor.

Şu anda bin 603 lira net olarak uygulanan asgari ücret pazarlığının bu yıl 2 bin lira net üzerinden başlaması bekleniyor. Talepler arasında 'önce 2 bin liraya çıkartılıp sonra zam uygulansın' teklifi de var.

İKİNCİ TALEP

Bu yıl Yeni Ekonomi Programı'nda yıl sonu enflasyon hedefi yüzde 20.18 olarak açıklanmıştı. 12 aylık ortalamalara göre bir artış yapıldığı varsayılırsa, yine yüzde 15 civarında zam beklenebilir. Buna göre de net asgari ücret 1.844 lira civarında oluyor.

Enflasyon hedefine göre ise rakam bin 927 lira. Bu yıl gündeme gelen ikinci bir talep ise uygulamanın ocak yerine aralıktan itibaren başlaması. Bu da komisyonun kasımda toplanıp kararını vermesi anlamına geliyor. İşveren kesimi ise asgari ücret üzerinden sağlanan teşviklerin devamını bekliyor. Özellikle ilave istihdamda vergi ve primleri iki yıldır kamu karşılıyor.

Siz de aşağıdaki yorum kısmından asgari ücret hakkındaki taleplerinizi yazabilirsiniz.

ASGARİ ÜCRET HABERLERİ TELEFONUNUZA BİLDİRİM OLARAK GELSİN İSTİYORSANIZ..

Android uygulamamızı ücretsiz indirmek için >>>> TIKLAYIN

İOS uygulamasını ücretsiz indirmek için >>>> TIKLAYIN

Kamubulteni.com  | Ankara