Sıfır Araçta Kampanya Fırtınası Başladı! İndirim Üstüne İndirim Geldi

Sıfır araç piyasasında rüzgar tersine döndü! Fahiş fiyatlamaların önüne geçilmesi ile yatırım aracı olmaktan çıkan sıfır araçta arz sorununun büyük oranda geride kaldı. Şimdilerde Sıfır araçta kampanyalar art arda geliyor. Yarış iyice kızışırken, bayiler araç alacaklara hem 180 bin TL'ye kadar indirim imkanı hem de 250 bin TL'ye kadar ise 12 ay boyunca faizsiz kredi sunuyor.

Sıfır Araçta Kampanya Fırtınası Başladı! İndirim Üstüne İndirim Geldi

Pandemi, dövizdeki değişiklikler ve çip krizi derken neredeyse son iki üç yıldır tırmanışa geçen geçen sıfır araç fiyatlarındaki balon alınan önlemlerle birlikte resmen söndü. Stokçu ve fırsatçılarla mücadele otomotiv piyasasındaki rüzgarı tersine çevirdi.

Ticaret Bakanlığı'nın attığı adımlar sonrası ikinci el araç fiyatlarında yüzde 10-15'lik düşüş yaşanırken ‘araç yok’ bahanesi de ortadan kalktı. Krediye erişimde de yaşanan zorluklar satışları düşürürken eskisi gibi her ay düzenli olarak sunulan kampanyalar da geri dönmeye başladı.

Araç piyasasında suların durulmasıyla birlikte markalar fiyatlarda 180 bin TL'ye kadar indirim getirirken müşterilerine 250 bin TL'ye kadar 12 ay boyunca faizsiz kredi vermeye başladı.

Yarış Kızıştı, Kampanyalar Bir Bir Geri Geldi

Yeni Şafak’ın haberine göre, kayıt dışı ticaret maksatlı otomobil alan kişilerin siparişlerini iptal etmesiyle gelecek aylardaki siparişlerin öne çekildiğine dikkat çeken sektör temsilcileri bu taleplerin de karşılanmasının ardından sıfır araç satış adetlerinde de düşüşler yaşanabileceğine vurgu yaparak sıfır otoda kampanya yarışının daha da hızlanabileceğine vurgu yapıyor.

Arabalarda Takas ve İndirimler Başladı

Hyundai Assan Genel Müdürü Murat Berkel ise otomotivde indirim ve takas kampanyalarının başladığını belirterek "Birçok marka indirim ve takas kampanyalarına geçen ay başladı. Bence bunun devam edip etmeyeceği arz talep dengesiyle alakalı. Arz, talebi fazlasıyla karşılamaya başladığında ve markaların elinde stoklar yavaş yavaş çoğaldığında bunları satabilmek için birtakım kampanya yapacaklarını düşünüyorum. Biz de Tucson modelimizde bir kampanya yaptık ve önümüzdeki ay da farklı kampanyalar yapabiliriz." dedi.

Fiyatları İndirip Faizi Sıfırladılar

Toyota'dan yapılan açıklamaya göre, Toyota Corolla Sedan, Corolla Cross Hybrid, Yaris Cross, Hilux ve Toyota C-HR modellerine yüzde 0 faiz avantajı veya nakit indirimle ulaşmak mümkün olacak.

Kampanya kapsamında Corolla Sedan, 180 bin TL'ye varan avantaj ile birlikte 1 milyon 2 bin 800 TL'den başlayan fiyatlarla sunulurken, indirim kampanyasını tercih etmeyenler için 250 bin TL'ye, 12 ay vade ve yüzde 0 faizli kredi kampanyası bulunuyor. Toyota aynı zamanda Corolla Cross Hybrid, Yaris Cross ve Hilux modellerinde sunduğu avantajlarla da dikkati çekiyor. Bu modellerde de 250 bin TL'ye 12 ay boyunca faizsiz kredi fırsatı sunan Toyota, sıfır kilometre otomobile ulaşmayı kolaylaştırıyor.

Toyota'nın SUV modeli Toyota C-HR ise ekim ayında 120 bin TL'ye varan nakit kampanyası ile 1 milyon 467 bin 400 TL'den başlayan fiyatlara sahip oluyor. Toyota C-HR modelinde indirim kampanyasını tercih etmeyenler de Corolla modelinde olduğu gibi 250 bin TL'ye 12 ay vade ve yüzde 0 faizli kredi fırsatından yararlanabiliyor.

125 Bin TL'ye Varan İndirimler De Var

Nissan'ın Ekim ayı kampanyasında Qashqai ve X-Trail modellerinde 125 bin TL'ye varan indirimler mevcut. Faizsiz kredi imkanıyla birleşen bu indirimler otomobil severler için cazip fırsatlar sunuyor. Qashqai'nin yeni fiyat listesiyle birlikte e-POWER modellerinde de ciddi indirimler mevcut.

Sadece Nissan değil, Citroen, Opel, Ford ve diğer otomobil markaları da sıfır araç alacaklara çeşitli fırsatlar sunuyor.

Bazı Meslek Gruplarına Özel Ek İndirim

Citroen ise yüzde 1,99 ve yüzde 1,75'lik faiz avantajıyla dikkat çekiyor. Opel'in Corsa, Astra, Crossland ve diğer modellerinde de cazip ödeme seçenekleri bulunuyor. Özellikle sağlık çalışanları, avukatlar ve öğretmenler gibi meslek gruplarına özel ek indirimler de kampanyalarda yer alıyor.

Ford, Fiesta, Focus ve diğer binek modellerinde 300.000 TL, 12 ay vade ve yüzde 1,99 faiz fırsatı sunarken, Kia, Picanto, Stonic, Ceed SW ve diğer modellerinde 12 ay vadeyle yüzde 3,29 faiz imkanı sunuyor.

Öte yandan Renault ve Peugeot da düzenledikleri kampanyalarla otomobil alacakları bayilere çekmeye çalışıyor.

Kampanya Fırtınası Ticari Tarafa Da Sıçradı

Fiat, Türkiye'nin önde gelen ticari araç markalarından biri olarak, otomobil almak isteyenler için çekici bir fırsat sunuyor. Yapılan kampanya kapsamında benzinli motor seçeneği ile Fiorino Combi'nin fiyatı 563.900 TL olarak belirleniyor. Ancak Eylül ayı boyunca bu aracı satın alacak olanlar için 15.000 TL'lik özel bir indirim uygulanıyor.