SGK'dan Sevindiren Haber: Emeklilere 6974 TL Avans Müjdesi

Milyonlarca emekliyi ilgilendiren yeni açıklama geldi. Edinilen bilgilere göre , emeklilik maaşı bekleyenlere sağlanan avansın tüm emekliler için verilmesi gündeme geldi.

SGK'dan Sevindiren Haber: Emeklilere 6974 TL Avans Müjdesi

Son dakika açıklaması: Emekliye 6 bin 974 TL avans.

Çalıştığı işyerinde prim ve yaşını doldurup emeklilik dilekçesini veren , ancak hala emeklilik maaşı bağlanmayan vatandaşlara SGK 'dan bir destek geliyor. Sosyal Güvenlik Kurumu , emeklilik maaşı henüz bağlanmayan vatandaşlara avans desteği sunuyor. Emeklilik başvurusu yapan ve aylığı 90 gün içinde bağlanmayan vatandaşlar , asgari ücretin 3 katına kadar avans alabiliyor. Bu yılki asgari ücret zammının ardından SGK bir açıklama yaptı ve avans miktarının yükseldiği bildirildi. 

Emeklilik dilekçesi veren ve 90 gün içinde emekli maaşı bağlanmayan vatandaşlara yapılan bu ödeme , asgari ücretinm 2020 TL 'den 2334 TL 'ye yükselmesinin ardından 6 bin 974 TL 'ye çıktı. Emeklilik maaşı hen üz bağlanmayanlar , bu parayı avans olarak SGK 'dan alabiliyor. 

KESİLMESİ NASIL OLUYOR?

Çekilen avans daha sonra maaştan kesilerek tahsil ediliyor. Emekli vatandaşların aylık maaşlarının birikmiş tutarından fazla olan bölümü , daha sonra gelir ve aylıkların 1/4 oranında kesilerek avans tahsil ediliyor. 

TÜM EMEKLİLER İÇİN UYGULANMASI GÜNDEMDE

Söz konusu avans sistemi hakkında edinilen bilgilere göre bu sistemin tüm emekliler için de uygulanmasının gündeme geldiği bildirildi. Acil ihtiyaçlarını karşılamak isteyen emekli vatandaşlara avans verilebileceği bildirildi. Bu konu üzerinde çalışmalar devam ederken emekliler , SGK 'dan gelecek müjdeli haberi bekliyor. 

DÜZENLEME HAYATA GEÇERSE

Söz konusu düzenleme hayata geçerse emekliler , acil ihtiyaçları olduğu zamanlarda SGK 'dan avas isteyebilecekler. Ancak tüm emeklilerin alabilecekleri avans miktarının 3 asgari ücretten düşük olabileceği bildirildi. Peki sizce avans tüm emekliler için geçerli olmalı mı? Ne kadar avans verilmeli? Aşağıdaki yorum kısmından bu konudaki taleplerinizi iletebilirsiniz.

Kadın erkek emekliler bu sayfada toplanıyor  TIKLA KATIL