SGK'dan Emeklilik İçin Sıradışı Fırsat: Yaş Sınırları Ortadan Kalkıyor! 1800 Gün Prim Yetiyor!

Emeklilik, uzun yıllardır çalışma hayatının içinde olan milyonlarca vatandaşın en büyük hayallerinden biri. Özellikle erken emeklilik imkanını yakalamak isteyen vatandaşlar, bu konuda yapılan düzenlemeleri ve yeni çıkan kanunları yakından takip ediyorlar. Son olarak EYT yasasının çıkması ile birlikte milyonlarca vatandaş için erken emeklilik yolu açıldı.

SGK'dan Emeklilik İçin Sıradışı Fırsat: Yaş Sınırları Ortadan Kalkıyor! 1800 Gün Prim Yetiyor!

Şimdi gözler Ekim ayına çevrildi. Çünkü Ekim ayında TBMM'ye gelecek yeni torba yasa ile birlikte emeklilik sisteminde büyük bir reform gerçekleşecek. Sosyal Güvenlik Kurumu yeni emeklilik ve formülü ile ilgili tüm detayları da aktardı.

EYT Yasası ve Yeni Fırsatlar

EYT yasasının çıkması, 8 Eylül 1999 öncesi sigorta girişi olan yaklaşık 5 milyon vatandaş için erken emeklilik imkanı doğurdu. Ancak EYT'yi kaçıran, staj ve çıraklık mağduru olan ve prim eksikliği bulunan vatandaşlar hükümetten yeni bir düzenleme talep ediyordu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, seçim öncesinde bu konuda ilk sinyali verdi. Erken emeklilik için yeni bir fırsat daha doğdu. Milyonlarca vatandaşa emeklilik kapısını aralayacak olan yeni sistem için çalışmalar başlarken detaylar merak konusu oldu.

Bağ-Kur Sigortalılarına Öncelik

2023/06/15/para14-001.jpg

Yeni emeklilik reformu ile birlikte erken emeklilik hakkı öncelikle Bağ-Kur sigortalılarına verilecek. EYT'yi prim eksikliği nedeniyle kaçıran Bağ-Kur sigortalıları, yeni emeklilik sisteminde avantajlı olacaklar. Çünkü SSK ve Bağ-Kur arasında prim eşitlemesi yapılacak. Böylece Bağ-Kur sigortalıları için 1800 günlük bir prim indirimi uygulanmış olacak. Bu indirim sonrası Bağ-Kur sigortalıları yaş şartı aranmadan başvuru yaparak emekli olma şansına sahip olacaklar. Yaklaşık 1 milyon küçük esnafın ilk etapta bu emeklilik hakkını değerlendirmesi ve dilekçe vererek emekli olması bekleniyor.

Yapılan bu önemli düzenlemelerle birlikte erken emeklilik hayali kuran milyonlarca vatandaş için yeni bir dönem başlıyor. Artık yaş şartı olmadan 1800 gün prim ödeyerek emekli olmak mümkün. Bu fırsatı en iyi şekilde değerlendirmek için SGK'nın resmi açıklamalarını ve başvuru sürecini yakından takip etmek önemlidir. Unutulmamalıdır ki erken emekliliğin yolu, doğru bilgi ve zamanında başvurudan geçmektedir.