SGK çift maaşın kapısını açtı! Bu şartı sağlayanlar her ay iki maaşı birden cebine koyacak

SGK müjdeyi verdi! Kadınlar artık çift maaş alabilecek! İşte gerekli koşullar...

SGK çift maaşın kapısını açtı! Bu şartı sağlayanlar her ay iki maaşı birden cebine koyacak

SGK'nın yeni düzenlemesiyle birlikte Türkiye'de yaşayan bazı kadınlar artık hem babalarının hem de eşlerinin emekli maaşlarından faydalanabilecek.

SGK tarafından yapılan açıklamaya göre, eşi ve tarafından yapılan açıklamaya göre, eşi vefat etmiş olan kadınlar eşlerinin, babası vefat etmişse de babalarının emekli maaşlarından yararlanma hakkı kazanmış durumdalar. Ancak bunun için belirli şartların yerine getirilmesi gerekiyor.

kadınlara çift maaş müjdesi

İlk olarak babanın ve eşin emekli oldukları kurumların farklı olması gerekiyor. Örneğin babanın Bağ-Kur'lu, eşin ise SGK'lı olması durumunda kadın her iki maaşı da alabilir.

Ayrıca maaş başvurularının her iki kuruma ayrı ayrı yapılması ve gerekli belgelerin eksiksiz sunulması şarttır. Kadınlar böylece hem babadan hem eşten aldıkları maaşları birlikte değerlendirebilecek.

SGK açıklamasına göre dulluk maaşı oranları şöyle belirlenmiş: Eş için maaşın %50'si, yetim olmayan dul eşe %75, her çocuk için %25 yetim aylığı bağlanacak. Ayrıca boşanmış kadınlar eski maaşlarına yeniden kavuşabilecekler.

Bu düzenlemeyle birlikte çok sayıda kadının ekonomik yönden güçlenmesinin önü açılmış oldu. Kadınlar artık hem babalarının hem eşlerinin maaşlarından faydalanarak aile bütçelerine katkı sağlayabilecekler.