Şeker Pancarında Hasat Başladı Ama Fiyat Hâlâ Yok

Türkiye’nin birçok noktasında şeker pancarı hasadı başladı. Buğday ve arpa gibi ürünlerin ardından başlayan şeker pancarı hasadında çiftçiler fiyatların belli olmamasından yakınıyor.

Şeker Pancarında Hasat Başladı Ama Fiyat Hâlâ Yok

Şeker pancarı bağışıklık sistemini güçlendirmesi, kanı temizlemesi ve iltihapları önlemesi gibi özellikleriyle öne çıkıyor. Şeker pancarı hasadının yapıldığı yerlerden biri de Burdur. Kentte şeker pancarı hasadı sürüyor. Gölhisar ilçesinde bölge ve çevresinin ana geçim kaynaklarından biri olan ve yaklaşık 60 yıldır ekimi yapılan şeker pancarında hasat heyecanı var. Çiftçilerin şeker pancarı sökümü mesaisi bu yıl da geçen yıllarda olduğu gibi eylül ayı itibariyle başladı.

755 Bin Ton Pancar İşlenecek


Üreticiler tarlalardan hasat ettikleri şeker pancarlarını kamyon ve traktörlere yükleyip şeker fabrikasına teslim etmeye başladı. Fabrika, kampanya dönemi boyunca 755 bin ton pancar işlemeyi ve yaklaşık 102 bin ton şeker üretmeyi hedefliyor. Gölhisar Ovasının çeşitli noktalarında pancar kazımının yapıldığı bölgede kuraklık olmasına rağmen üreticiler rekolteden memnun. Pancar hasadının gizli kahramanlarından olan nakliyeciler de Gölhisar-Burdur arasında gidip gelmeye başladı.

Üreticinin En Büyük Sıkıntısı Fiyat Belirsizliği


Gölhisarlı pancar üreticilerinden Mehmet Özer (52), “Gölhisar Ovasında hasat başladı. 2023 yılında kuraklığa rağmen tonajlarımız normal. Bir sıkıntımız var, o da fiyatların belli olmaması” dedi.

Nakliye Fiyatları Da Belli Olmadı


Öte yandan nakliye fiyatlarının belli olmaması da üreticiyi endişelendiriyor. Akaryakıt zamları çiftçileri olumsuz etkilediğinden üreticiler nakliye giderlerine de büyük bir pay ayırmak zorunda. Nakliyecilerden Mehmet Tunç, “Gölhisar ve Burdur çevrelerinden şeker pancarı sökümü başladı. Şeker fabrikamıza ve tüm çiftçilerimize hayırlı uğurlu olsun” diye konuştu. Tunç, pancarın fiyatı belli olmadığı için nakliye fiyatının da henüz belli olmadığını söyledi.