Reuters’den Flaş Açıklama BDDK Kararı Sonrası Bankalar Kredileri Durdurdu

BDDK tarafından alınan karar sonrası Reuters’tan çarpıcı bir iddia ortaya atıldı. Buna göre BDDK’nın şirketlere döviz sınırlaması kararı sonrası bazı bankalar kredileri geçici olarak durdurdu.

Reuters’den Flaş Açıklama BDDK Kararı Sonrası Bankalar Kredileri Durdurdu

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), belirli tutardan fazla nakit dövizi olan şirketlerin yeni TL krediye erişimini engelleyen kararının ardından, bazı bankalar piyasalarda düzenlemenin detayları netleşinceye kadar kredi kullanımı durdurdu.

Bankalar Krediyi Durdurdu

Reuters’ın görüş aldığı üç bankacılık kaynağı, bankaların kredi kullandırmaya devam etmek için sürecin netleşmesini ve detayları takip ettiğini belirterek, bazı bankaların bu yüzden yeni kredi kullandırmayı şu anda durduğunu söyledi.

Bir bankacılık kaynağı, “Kararda bağımsız denetime tabi olma koşulu ön koşul. Eğer bağımsız denetime tabi değilse şirket etkilenmez bu karardan. Böyle olan çok sayıda şirket de var tabi. Ancak bağımsız denetime tabi olma şartı da sıkılaştırılırsa o zaman kapsam değişir” dedi.

BDDK Dün Açıklama Yaptı

BDDK tarafından dün yapılan basın açıklamasında, kararın bazı şirketlerin TL kredi kullanıp döviz almasını engellemek için alındığı ifade edilerek, “Bazı şirketlerin döviz pozisyon fazlası bulunmasına rağmen, TL kredi kullanarak döviz alımı gerçekleştirdikleri görülmüştür. Yani üretime, istihdama, yatırıma gitmesi gereken uygun koşullu TL ticari kredi kaynakları döviz alımı amacıyla kullanılmaya devam etmektedir” denildi.

Liralaşma stratejisi olarak özetlenen bu kararda döviz talebini sınırlamayı, TL’ye talebi artırmayı ve TCMB’nin döviz rezervini artırma hedefleniyor.

KAMU İLANLARI VE MEMUR ALIMLARINDAN ANLIK OLARAK HABERDAR OLMAK İÇİN UYGULAMAMIZI İNDİRİN.

 

SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZI TAKİP EDEREK TÜM İLANLARDAN ANINDA HABERDAR OLUN!

 /  /