Para Gönderecekler, Alacaklar Dikkat: Bankalarda Yeni Dönem Bugün Başladı

Son dakika haberi: Bankalarda yeni dönem başladı. Merkez Bankası 8 Ocak tarihi itibarıyla FAST sisteminin devreye alındığını söyledi.

Para Gönderecekler, Alacaklar Dikkat: Bankalarda Yeni Dönem Bugün Başladı

Son dakika haberi: Bankalarda 7/24 dönemi başladı.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası FAST ödeme sisteminin 8 Ocak itibariyle kullanıma sunulduğunu kamuoyuna açıkladı. 

FAST Sistemi ile birlikte, elektronik ödemelerin sisteme kayıtlı Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Numarası (TCKN), telefon numarası ve e-posta adresi ile kolay ve pratik bir şekilde başlatılmasını sağlayan Kolay Adresleme Sistemi de kullanıma sunulduğuna yer verilirken , bu sistemin bugünden itibaren kullanıma geçtiğine yer verildi. 

İLK AŞAMADA 50 LİRA LİMİT DAHA SONRA KADEMELİ OLARAK...

FAST Sistemi, yaygın kullanımının yakından izlenmesi amacıyla, ilk aşamada 50 TL limitli olarak başlatıldı. Bu limit, kullanımın yaygınlığına göre kademeli şekilde artırılarak 1000 TL’ye kadar yükseltilecek.

İBAN OLMADAN PARA GÖNDERME

FAST Sistemi ile birlikte, İban numarası olmadan, telefon numarası, kimlik numarası veya e-posta adresi gibi bilgiler kullanılarak 24 saat ödeme yapılabilecek. Söz konusu sistem sadece kişiden kişiye değil, ticari ödemelerde de kullanılacak. Sistemde, banka müşterisi cep telefonunu, TC kimlik numarasını, pasaport numarasını ya da e-mail bilgilerini banka iban numarası ile bir defaya mahsus eşleştiriyor. O kişiye FAST sistemiyle para gönderecek kişi de istediği bankadan telefon numrasına ya da eposta adresine para gönderebiliyor.

KAMUBULTENİ.COM  | ANKARA