Otomotiv Sektörü Şokta Yüzde 25 Zam Geliyor

Küresel sıkıntılar otomotiv piyasasını da vurdu. Otomotiv Distribütörleri Derneği araçlara dev zam geleceğini ve zammın geleceği tarihi açıkladı.

Otomotiv Sektörü Şokta Yüzde 25 Zam Geliyor

Dünya ekonomik sıkıntılarla uğraşırken bir zam haberi de otomotiv sektörüne yönelik oldu. Türkiye Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) tarafından yapılan açıklamalara göre otomotiv sektörüne yaklaşık olarak yüzde 25 oranında bir zam gelmesi bekleniyor.

Türkiye’de 152 Bin Araç Satıldı

ODD’nin açıkladığı verilere göre bir önceki yıla araç satışında yüzde 23,5 gibi ortalama bir düşü yaşandı. 2022 yılının ilk çeyreğinde Türkiye’de satılan otomobil sayısı 152 bin 50 adet oldu. Açıklanan bu veriler sonucu otomotiv sektörüne yüzde 25 gibi bir zam gelmesi bekleniyor.

Yıl Sonunda Tüm Dünyada Yüzde 25 Zam

Gelen açıklamalar neticesinde zamların yol sonuna kadar tüm dünyada etkili olması bekleniyor. 2022 yılı sonu itibariyle tüm dünyada otomotiv sektörüne yüzde 25 zam gelecek. Sadece Türkiye'nin değil tüm dünyanın yaklaşık olarak yüzde 25'lik bir fiyat artışıyla karşı karşıya olacağı da vurgulandı.

Çip Krizi Sorun Teşkil Ediyor

Otomotiv Distribütörleri Derneği Başkanı Ali Haydar Bozkurt, yaptığı açıklamada "Fiyat yükselişiyle birlikte, otomotiv pazarının geçen seneyi yakalayamayacağını" belirtti. Çip krizinin bu yılın ortalarında hafiflemesini beklediğini ancak bu beklentinin gerçekleşmediğini belirten Bozkurt, "Bitmesi gereken kriz daha karmaşık hale geldi" dedi.

"Dünya çapında tahminen 3-5 milyon adet araç üretileceğini tahmin ediyorum" diyen Bozkurt, araç bulma sıkıntısının 2022 yılında devam edeceğini beklediklerini belirtti, ayrıca Türkiye’nin de otomotiv sektöründe araç bulma sıkıntısı yaşayacağını ifade etti.

Otomotiv fiyatlarına gelecek zamların nedenlerini açıklayan Bozkurt, "Bunun üzerine enerji fiyatlarında ciddi sıçramalar mevcut. Bu durum da enflasyon artış trendinin devam etmesine neden olacak. FED her ne kadar hızlı bir faiz artırımı döngüsüyle bu enflasyonist ortamı dizginlemeye çalışsa da gerek ülkemizde gerek dünyada enflasyonist ortam 2022'de de devam edecek. Bu da ister istemez bütün firmaların, markaların maliyetlerini artıracaktır. Maliyetlerin artması da gerek sıfır kilometre araçlarda gerekse ikinci el araçlarda fiyatların artması ihtimalini yükseltti. Bu durum, araç bulunabilirliğini sıkıntıya sokacaktır" ifadelerini kullandı.

KAMU İLANLARI VE MEMUR ALIMLARINDAN ANLIK OLARAK HABERDAR OLMAK İÇİN UYGULAMAMIZI İNDİRİN.

 

SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZI TAKİP EDEREK TÜM İLANLARDAN ANINDA HABERDAR OLUN!

 /  /