Önemli haber: Kademeli emeklilik hakkı verilecek mi? Herkesin beklediği kademeli emeklilik..

1999 sonrasında sigorta girişi olanlar, EYT düzenlemesinin hayata geçirilmesiyle birlikte emeklilik hakkından mahrum kaldılar. Peki, 2000 sonrası için emeklilik hakkı ne zaman gelecek? Son gelişmeleri sizler için derledik.

Önemli haber: Kademeli emeklilik hakkı verilecek mi? Herkesin beklediği kademeli emeklilik..

EYT düzenlemesiyle birçok kişi emeklilik hakkına kavuştu, ancak 1999 sonrasında sigorta girişi olanlar bu faydadan yararlanamadılar. Binlerce kişi, prim süresini tamamlayamamanın yarattığı adaletsizlik ve mağduriyetlerin giderilmesi için bir çözüm bekliyor.

Yeni Emeklilik Sistemi Takip Ediliyor

2000 sonrasında sigorta girişi olan bireyler, yeni emeklilik sistemi hakkındaki duyuruları yakından takip ediyorlar. İlgili düzenlemelerin ne zaman hayata geçirileceği ise henüz netlik kazanmış değil. Yetkililerin konuyla ilgili çalışmalarının devam ettiği belirtiliyor.

Kademeli Emeklilik Hakkı Nedir?

İş ve Sosyal Sigortalar Kanunu’na göre, EYT kapsamında olan fakat prim süresi yeterli olmayan bireyler için "kademeli emeklilik hakkı" bulunuyor. Buna göre, 15 yıl ve 3600 gün primi dolduranlar, daha fazla çalışmadan emekli olabilecekler. Ancak kademeli emeklilik düzenlemesinin yürürlüğe ne zaman gireceği şu an için belirsizliğini koruyor.

2023/06/14/para5.jpg

Beklentiler ve Çözüm Talepleri

Emekli olamayan binlerce kişi, yaşadıkları adaletsizlik ve mağduriyetleri gidermek adına seslerini duyurmaya ve çözüm taleplerini iletmeye devam ediyorlar. Yakın gelecekte kademeli emeklilik konusunda somut adımların atılması bekleniyor.