Milyonlarca emekli bunu bekliyordu! 17 bin 500 TL emekliye ek ödeme müjdesi çıktı

Banka değiştirerek promosyon ödemesi nasıl alınır? İşte cevabı...

Milyonlarca emekli bunu bekliyordu! 17 bin 500 TL emekliye ek ödeme müjdesi çıktı

Ülkemizdeki sosyal güvenlik mevzuatı, emeklilik döneminde olan bireyler ve emekli yakınları için çeşitli fırsatlar sunmaktadır. Bu kapsamda, Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT), SSK ve Bağ-Kur emeklilerine çift maaş ödemesi yapılacak.

2008 yılından sonra en az 900 gün prim ödemiş olanlar, çift maaş imkanından faydalanabilecekler. Bu ödemeden yararlanmak isteyenlerin dikkat etmesi gereken en önemli nokta, çift promosyon imkanını kaçırmamak. İki ayrı dosyadan maaş alanlar farklı bankalardan ayrı ayrı başvurarak iki promosyon da alabilecekler.

Emekli olan ve vefat eden eşinden de aylık alan kişilere, en az 15.000 TL veya 17.500 TL ödeme yapılacak. Bu ödemeler, emekliler ve aylık bağlanan hak sahiplerinin maddi durumlarına önemli katkılar sağlayacak.

promosyon nasıl alınır

Ayrıca, emekliler ve aylık bağlanan hak sahipleri yılda iki kez bayram ikramiyelerinden de faydalanabilecekler. Ancak her dosya için ayrı ayrı olarak değil, en yüksek ödemeye imkan veren tek dosya üzerinden ikramiye ödenecek.

Promosyonun tutarı, maaş tutarları toplamına göre hesaplanacak. Örneğin; kendi emekliliğinden 15.000 TL aylık alan, eşinden de 7.500 TL ölüm aylığı alan bir kişi, iki ödemeyi de aynı bankadan alıyorsa 22.500 TL'nin olduğu maaş dilimi üzerinden 12.000 TL promosyon alabilecek. Eğer bu ödemeleri ayrı bankadan alırsa kendi aylığı için 10.000 TL, ölüm aylığı için 5.000 TL olmak üzere toplamda 15.000 TL promosyondan yararlanabilecek.

Bu fırsatlardan yararlanmak isteyenlerin belirtilen şartları ve promosyon başvuru süreçlerini dikkatlice takip etmeleri önem taşıyor.