Memur ve Emekli İçin Temmuzda Yüzde 30 Zam Yolda

Edinilen son dakika bilgisine göre memur ve emeklilere temmuz ayında verilecek zammın yüzde 30’u aşması bekleniyor.

Memur ve Emekli İçin Temmuzda Yüzde 30 Zam Yolda

Milyonlarca memur ve emekli, temmuz ayında 6 aylık enflasyona göre maaşlarını zamlı alacak. Zaten üç aylık enflasyon sonucu yüzde 22.81 zam alması kesinleşen memur ve emeklinin geriye kalan üç ayda enflasyon rakamına göre alacağı zammın yüzde 30’u bulması bekleniyor. Önümüzdeki üç aylık süreçte de TÜFE yüzde 6 olursa memur ve emekli maaşına temmuzda Yüzde 30.3 zam gelecek.

Sabah Gazetesi'nden Hazal Ateş'in haberine göre: Emeklilerin yüzde 22.81 zam alması kesinleşti. Enflasyonun nisan ayında yüksek seviyeye çıkacağı tahmin edilirken, 6 aylık TÜFE'nin yüzde 30'a ulaşması bekleniyor.

Yüzde 30'u Aşabilir

Gelecek 3 aylık dönemde TÜFE yüzde 6 olursa, 6 aylık enflasyon ve temmuz maaş zammı da yüzde 30.3 olacak.

SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin zam oranı ocak ayında 6 ayda oluşan enflasyona göre yüzde 25.46 arttı. Memur ve memur emeklisine de yüzde 5'lik ocak ayı toplu sözleşme zammıyla beraber yüzde 2.5 ilave artışla yüzde 30.95 zam yapıldı.

Memur emeklilere ocak ve temmuz ayları olmak üzere yılda iki defa zam yapılıyor. Bu zam geriye dönük 6 aylık enflasyon rakamları dikkate alınarak hesaplanıyor. Memur ve memur emeklisinin maaşındaki artış oranı iki yılda bir yapılan toplu sözleşmeye göre belirlenirken, 6 aylık enflasyon zam oranı aştığında fark da yansıtılıyor.

Yüzde 22.81 garanti
TÜİK, açıkladığı üç aylık verilere göre enflasyon yüzde 22.80 olarak gerçekleşti. Buna göre, memur maaşında yüzde 7'lik toplu sözleşme zammına ek olarak yüzde 15.30 fark oluştu. SSK ve Bağ-Kur emeklisi için de şimdiden yüzde 22.81 zam garanti oldu. Nisan, mayıs, haziran verileri de buna eklenecek. Gelecek üç aylık dönemde enflasyon sıfır bile çıksa yüzde 22.81 artış kesinleşmiş oldu.

KAMU İLANLARI VE MEMUR ALIMLARINDAN ANLIK OLARAK HABERDAR OLMAK İÇİN UYGULAMAMIZI İNDİRİN.

 

SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZI TAKİP EDEREK TÜM İLANLARDAN ANINDA HABERDAR OLUN!

 /  /