Memur-Sen yüzde 70 zam talebini tekrarladı!

Memurun Toplu Sözleşme görüşmeleri yarın tamamlanıyor. Yaklaşık 4 milyon memur ve 2,5 milyon memur emeklisini ilgilendiren zam görüşmelerinde son toplantı öncesinde Memur-Sen taleplerini yineledi. Memur-Sen Başkanı Ali Yalçın'ın yeni açıklamasında, “Enflasyon farkı geçmişe dönük alacağımızdır" diye konuştu.

Memur-Sen yüzde 70 zam talebini tekrarladı!

Milyonlarca memur ve memur emeklisinin zam görüşmelerinde süreç devam ediyor. Son toplantı öncesinde Memur-Sen Başkanı Ali Yalçın memurun Toplu Sözleşme’den beklentilerini yineledi.

"Amacımız refah seviyesini yükseltmektir"

Memur-Sen Başkanı, Ali Yalçın'ın konuşmasında öne çıkanlar şöyle:

"Toplu sözleşme görüşmelerinde 21. günü geride bırakıyoruz. Son 36 saatine girdiğimiz görüşmelerin kritik kavşağında sizleri bilgilendirmek, yaşanan süreci özetlemek ve geldiğimiz aşamayı paylaşmak için bir aradayız.

Bizim amacımız kamu görevlilerinin alın terinin karşılığını almak, hakkını ve hukukunu korumaktır. Refah seviyelerini yükseltmektir.

"Zam teklifimizi üçer aylık sunduk"

Gerçekçi olmayan teklifleri reddederken de masada müzakere yürütürken de hep aynı hassasiyetle devam ettik. Toplu sözleşme tekliflerimizi Türkiye'nin içinde bulunduğu durumu ve her birimizin sürece dair sorumluluğunu gözeterek hazırladık. Yaşanan fiyat istikrarsızlığını ve ekonomik koşulları göz önüne alarak zam tekliflerimizi de bunun üzerinden 3'er aylık sunmuştuk.

"Enflasyon farkı toplu sözleşme kazanımımızdır"

Merkez Bankası'nın öngördüğü enflasyon beklentileri bizim yaklaşımımızı, öngörümüzü doğrulamış, teyit etmiştir. Bu süreçte Türkiye'nin büyüme rakamlarını ve hükümetin seçim beyannamesindeki refah payı vaadini kamu işverenine ısrarla hatırlattık. Kamu işverenin birinci ve ikinci teklifinde getirdiği rakamlar ne ifade ettiğimiz gerçekliğe uygun ne de beklentileri karşılayacak niteliktedir. Yüzdelik teklif toplu sözleşmenin esası, enflasyon farkı kayıpların telafisi, refah payı ise alım gücünün korumanın güvencesidir. Ama bugün görüyoruz ki 6 ay boyunca yaşayacağımız sıkıntılar sonucu alacağımız enflasyon farkı zam gibi sunuluyor.

Açıkça söylüyorum, enflasyon farkı toplu sözleşme kazanımımız ve geçmişe dönük alacağımızdır."