KYK Kredi Borcunuz Silinebilir-İşte O Durum

KYK kredi borçları hakkında mahkemeden emsal bir karar verildi. Kendisine haber verilmeden bursun krediye çevrildiğini belirten kişinin KYK borcu silindi.

KYK Kredi Borcunuz Silinebilir-İşte O Durum

KYK borcunuz silinebilir.

Edinilen son dakika bilgilerine göre bir kişi, başbakanlık bursunun kendisinden habersiz şekilde krediye çevrildiği gerekçesiyle açtığı davayı kazandı ve borcu silindi.  İstanbul 6. İdare Mahkemesi'nde görülen davada,

Davacı Avukatı Baran Kaya mahkeme heyetine ilettiği bilgilerde, KYK 'dan alınan karşılıksız bursun, müvekkiline haber verilmeden krediye çevrildiğini ve bu nedenle ortaya çıkan 10 bin TL'ye yakın borcun bu nedenle silinmesi gerektiğini söyledi. 

Bursun krediye çevrildiği yönünde öğrenciye herhangi bir tebligat yapıldığı gerekçesiyle mahkeme, borcun ödeme emrini iptal etti.  Söz konusu dava ile ilgili mahkeme kararı şu şekilde;

"KYK Burs Kredi Yönetmeliği'nde de bursun öğrenciye karşılıksız verilen para olarak tanımlandığı göz önüne alındığına, öğrenim kredisi borcunun istenebilmesi için davacıya verilen bursun kesilerek öğrenim kredisi borcuna dönüştürüldüğünün davacıya bildirilmiş olması, diğer bir deyişle davacının öğrenim kredisi borcunun olduğu ve taahhüt ettiği borcu, imzalanmış olduğu senetteki şartlarla ödeyeceğini bildiği halde söz konusu borcu vadesinde ödememiş olması gerekmektedir”

ÜNİVERSİTE BOYUNCA Casino Siteleri BURS ALMIŞ

2009 yılında üniversiteye giren ve bu dönemde burs almaya hak kazanan kişinin Avukatı durumu şu şekilde aktardı:

“Okul bittikten sonra KYK 'nin 2011 yılından itibaren bursumu krediye çevirdiğini öğrendim. Bununla ilgili KYK 'ye yaptığım başvuruda, okulum olan İstanbul Üniversitesi'nin KYK 'ye başarısız olduğumla ilgili yazı göndermesi gerekçesiyle, bana hiçbir şekilde bildirilmeden bursumun krediye çevrildiğini söylediler.

KYK Kredi Yönetmeliği'nde okulu tarafından başarısız yazısı gönderilen öğrencilerin bursunun kesileceğini, bu yönetmeliğe göre kredi verilebileceğine ilişkin bir madde var. Dayanak noktaları da burası. Ama bu yönetmelik maddesi, bursiyere haber vermeden, otomatik olarak bursun krediye çevrilebileceği şeklinde yorumlanıyor. Ben de bunun böyle yorumlanamayacağını, bana bildirilmeden bursumun krediye çevrilmesinin, hem bu başarısız yazısı işlemine itiraz hakkımı elimden aldığını hem de kredi olduğunu bilsem almayacağım bir paranın zorla tarafıma verilerek borçlandırılma işlemi kurulmasının hukuka aykırı olacağını belirterek dava açtım. Dava ilgili de Mahkeme 25 Temmuz'da iptal kararını tebliğ etti."

Sizin de KYK bursunuz, size bildirilmeden krediye çevrilmişse mahkemeye başvurarak bu borcu iptal ettirebilirsiniz.

KYK haberlerinden bildirim almak için;

Kamubulteni.com  | Ankara