Kredi Kartı Kullananları Sevindiren Son Dakika Haberi

Merkez Bankası 'ndan kredi kartı kullanıcılarını sevindiren son dakika açıklaması. Açıklamada komisyona sınır getirildiğine yer verildi.

Kredi Kartı Kullananları Sevindiren Son Dakika Haberi

Merkez Bankası 'ndan kredi kartı kullanıcılarını sevindiren son dakika açıklaması. Açıklamada komisyona sınır getirildiğine yer verildi.

16 Ekim 2019 Çarşamba 10:19
Kredi Kartı Kullananları Sevindiren Son Dakika Haberi

Kredi kartı kullananları sevindiren gelişme.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası tarafından bir son dakika açıklaması yapıldı. Yapılan açıklamada bankaların, kredi kartı ile yapılan alışverişlerde üye işyerlerinden alabileceği komisyon oranına sınır getirildi.

Bugün Resmi Gazete 'de yayımlanan ve yürürlüğe giren karara göre bankalar üye işyerlerinden yapılacak alış verişlerde komisyon oranını en fazla yüzde 1.6 yapabilecek. Söz konusu karar, 1 Kasım 2019'dan itibaren geçerli olacak. Mevcut uygulamada komisyon oranında sınır bulunmuyor.

Bankalar , mevcut sistemde üye işyerlerinden , kendilerinin belirlediği tutarda komisyon alıyordu.

İşte Resmi Gazete 'de yayımlanan o karar:

MEVDUAT VE KREDİ FAİZ ORANLARI VE KATILMA HESAPLARI KÂR VE

ZARARA KATILMA ORANLARI İLE KREDİ İŞLEMLERİNDE FAİZ DIŞINDA

SAĞLANACAK DİĞER MENFAATLER HAKKINDA TEBLİĞ

(SAYI: 2006/1)’DE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR TEBLİĞ

(SAYI: 2019/18)

MADDE 1 – 9/12/2006 tarihli ve 26371 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Mevduat ve Kredi Faiz Oranları ve Katılma Hesapları Kâr ve Zarara Katılma Oranları ile Kredi İşlemlerinde Faiz Dışında Sağlanacak Diğer Menfaatler Hakkında Tebliğ (Sayı: 2006/1)’in 4 üncü maddesinin birinci fıkrası aşağıdaki şekilde değiştirilmiş ve aynı maddeye aşağıdaki fıkra eklenmiştir.

“(1) Bankalarca, reeskont kaynaklı krediler dışındaki kredilere uygulanacak faiz oranları ile üye işyeri komisyonu hariç faiz dışında sağlanacak diğer menfaatlerin ve tahsil olunacak masrafların nitelikleri ve sınırları serbestçe belirlenir.”

“(4) Mal ve hizmet alımlarında, işlem tutarlarının üye işyerlerinin serbest kullanımlarına ertesi gün aktarılması halinde, her ne ad altında olursa olsun, üye işyerine uygulanacak komisyon oranı yüzde 1,60’ı geçemez. Taksitli mal ve hizmet alımlarında söz konusu azami oran her bir ilave taksit için azami 0,89 puan artırılarak uygulanır. İşlem tutarının üye işyerinin serbest kullanımına ertesi gün aktarılmaması halinde, söz konusu azami komisyon oranları, aylık yüzde 1,60’lık oran ve işlem tarihinin ertesi günü ile işlem tutarının üye işyerinin serbest kullanımına geçmesi arasında kalan gün sayısı dikkate alınarak düşürülür.”

MADDE 2 – Bu Tebliğ 1/11/2019 tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 3 – Bu Tebliğ hükümlerini Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı yürütür.

Tebliğin Yayımlandığı Resmî Gazete'nin

Tarihi

Sayısı

9/12/2006

26371

Tebliğde Değişiklik Yapan Tebliğlerin Yayımlandığı Resmî Gazete'nin

Tarihi

Sayısı

1-

17/12/2010

27788

2-

25/5/2013

28657

3-

15/11/2014

29176

4-

24/4/2019

30754

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.