KİT'lerdeki Taşeronların Kadro Meselesi TBMM'de

Kamu İktisadi Teşebbüsleri bünyesinde çalışmakta olan taşeron işçilerin durumu bir kez daha TBMM'ye taşındı. KİT çalışanları için verilen önergenin detayları haberimizde.

KİT'lerdeki Taşeronların Kadro Meselesi TBMM'de

CHP Adana Milletvekili Müzeyyen Şevkin, taşeron işçiler için soru önergesi verdi.

Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü ile Türk Hava Yolları bünyesinde çalışmakta olan binlerce taşeron işçinin kadro umutlarının söndüğünü söyleyen Şevkin, söz konusu durum ile ilgili TBMM 'ye soru önergesi verdi. 

Son açıklanan taşeron sistemin KİT bünyesinde çalışan kurumları kapsamamasının birçok kurumda olduğu gibi havaalanı çalışanlarını da ciddi şekilde kaygılandırdığını söyleyen Şevkin, konu ile ilgili verdiği soru önergesinde şu ifadeleri kullandı:

"DHMİ çalışan toplam taşeron işçi sayısı kaçtır? Taşeronları 'belediye, hastane veya bakanlıklarda çalışıyor' şeklinde ayırt etmek eşit iş, eşit ücret ve çalışma barışı ilkesiyle bağdaşmakta mıdır? Havalimanlarında çalışan taşeronların kadroya alınmamalarının sebebi nedir? Bir devlet kurumu olan DHMİ ve KİT'lerde olduğu gibi belediyelerde çalışan memurlar da 657 sayılı yasa kapsamındadır. Belediyelerdeki taşeronlar kadroya alınırken DHMİ ve KİT'lerdeki taşeronlara neden kadro verilmemektedir? Çalışanlar arasında ayrım yapılan bir sistemin adaletli olduğu düşünülebilir mi? Özellikle taşra havalimanlarında sosyal güvenceden yoksun, düşük ücretle çalışan güvenlik personelleri ile diğer taşeron çalışanların kadroya alınmasıyla ilgili bir çalışmanız mevcut mudur? Korunmada devlet, savunmada özel şirket olarak lanse edilen THYçalışan taşeron işçiler için yeni bir düzenleme ve kadro ile ilgili bir çalışma yapılacak mıdır? Diğer kurum ve kuruluşlar ile KİT'lerde çalışan taşeron işçiler arasındaki gelir adaletsizliği, iş güvencesi, sendika ve sosyal güvence ayrımına ilişkin görüşleriniz nelerdir?"

Söz konusu soru önergesi Çalışma, Sosyal Hizmetler ve Aile Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk 'un yanıtlaması üzere TBMM'ye sunuldu.

Taşeron haberlerinden haberdar olmak için Kamubulteni.com mobil uygulamasını ücretsiz AppStore'den veya Play Store'den indirin.

Kamubulteni.com  | Ankara