Kısa Çalışma Ödeneği Ödemesi Başlıyor - İşte Taban ve Tavan Maaş

Aile , Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk 'tan kısa çalışma ödeneği hakkında son dakika açıklaması geldi. Bakan Selçuk, ödemelerin kısa sürede yapılacağını ifade etti.

Kısa Çalışma Ödeneği Ödemesi Başlıyor - İşte Taban ve Tavan Maaş

Kısa çalışma ödeneği ne zaman? Bakan Selçuk 'tan önemli açıklama.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Türkiye Büyük Millet Meclisi ’nden geçen torba yasa sonraıs önemli açıklamada bulundu. Bakan Selçuk açıklamasında, kısa çalışma ödeneği sürecinin hızlandırıldığını da söyledi. 

Söz konusu yasa teklifinde, çalışma hayatını ilgilendiren önemli düzenlemeler olduğunu ifade eden Bakan Selçuk, koronavirüs ile mücadelede işçi ve işverenleri desteklemek için, Kısa Çalışma Ödeneği çalışmalarının daha hızlı sonuçlandırılacağını duyurdu. Bakan Selçuk Kısa Çalışma Ödeneğinde, işlemlerin hızlı bir şekilde yapılması için uygunluk tespitinin tamamlanmasını beklemeyeceklerini , ödemelerin  kısa sürede yapacaklarını söyleyerek, “Kısa Çalışma ödemelerinin hızlı bir şekilde yapılması için uygunluk tespitinin tamamlanmasını beklemeyerek, işverenlerimizin beyanı doğrultusunda ödemeleri gerçekleştirileceğiz.” ifadelerini kullandı.

3 AY İŞTEN ÇIKARMA YASAKLANDI

Söz konusu yasa teklifi ile artık işverenler, 3 ay boyunca işçi çıkaramayacak.  Bakan Selçuk konu ile ilgili , “3 aylık süre boyunca, iyi niyet kurallarına uymayan haller dışında, iş veya hizmet sözleşmeleri feshedilemeyecek. Şayet olursa, her bir işçi için feshin yapıldığı tarihteki brüt asgari ücret tutarında idari para cezası uygulayacağız.” dedi.

NAKİT PARA VE GSS DESTEĞİ

Nakdi destek ve GSS prim ödemelerine de değinen Bakan Selçuk, “Ücretsiz izne ayrılan ve Kısa Çalışma Ödeneğinden yararlanamayan işçilerimiz ile 15 Mart sonrasında iş sözleşmesi feshedilen işçilerimize, ücretsiz izinde bulundukları veya işsiz kaldıkları süre kadar aylık 1.177TL gelir desteği sağlıyoruz. Buna ek olarak emekçilerimize bir iyi haber daha vermek istiyorum. Nakdi ücret desteğinden yararlanan çalışanlarımız, Genel Sağlık Sigortalı sayılacak ve sigorta primleri İşsizlik Fonu’ndan karşılanacak. Böylece, kendileri ve bakmakla yükümlü oldukları aile bireyleri sağlık hizmetlerinden faydalanacak.”   dedi.

KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ (KÇÖ) NE KADAR? TABAN VE TAVAN FİYAT NEDİR?İ

İŞKUR tarafından yapılan açıklamada, "Günlük kısa çalışma ödeneği; sigortalının son oniki aylık prime esas kazançları dikkate alınarak hesaplanan günlük ortalama brüt kazancının % 60'ıdır. Bu şekilde hesaplanan kısa çalışma ödeneği miktarı, aylık asgari ücretin brüt tutarının % 150'sini geçemez." denildi. 

En düşük-taban: Asgari ücretle çalışan bir işçiye 1765 TL kısa çalışma ödeneği verilir.

En yüksek-tavan: 4414 TL.

KAMUBULTENİ.COM  | ANKARA