KIRMIZI ET FİYATINA ZAM YOLDA

Türkiye Kasaplar Federasyonu Başkanı Fazlı Yalçındağ, yaptığı açıklamada depremden sonra gelen zamların et fiyatlarına da yansıyacağını belirtti.

KIRMIZI ET FİYATINA ZAM YOLDA

Son aylarda ciddi şekilde fiyatları artan ete bir zam daha geldiği duyuruldu. Alınan son dakika bilgilerine göre Türkiye Kasaplar Federasyonu Başkanı Fazlı Yalçındağ, geçen sene boyunca uygulanan çiğ süt fiyatındaki sabit fiyat düzenlemesinin sonuçlarının şimdi olumsuz yansıdığına dikkat çekti.  Bir sene boyunca çiğ süt fiyatının sabit kaldığını, bu nedenle süt üreticilerinin hayvanlarını kesime yolladığının altını çizen Yalçındağ "İşte fatura geldi. Şimdi yine yurttaş mağdur oldu. Herkes uyarmıştı ama dinleyen olmadı. Kasap esnafı düşen satışlardan ve her hafta gelen zamlardan bıktı, dükkân kapatmak istiyor. Ama kapatırsak müşteri marketlere kaçar” dedi.

Konuyla ilgili bir diğer yorum da Türkiye Kasaplar Federasyonu Başkanı Osman Yardımcı'dan geldi. Yardımcı yaptığı açıklamada sorunun çözümünün kepenk kapatmak olmadığını vurgulayarak bu durumun sadece marketlere kazandıracağını belirtti. Yardımcı, "Şu an felaketle boğuşuyoruz, önümüzde cenaze var. Et fiyatını konuşmayalım. Et fiyatlarından bakanımızın da haberi var gerekli önlemleri alacaklar ama şu an deprem bölgesindeler. Kaldı ki her şeye zam geliyor, et ucuz. 2 lira olan domates 20 lira oldu, 1 lira olan ekmek 5-6 lira oldu. Eti gündemde tutmayı bırakalım” diye konuştu. Yılbaşından bu yana zamların sadece bir hafta durduğunu söyleyen İzmir Kasaplar Odası Başkanı Melih Şenkara ise “Tam o hafta deprem oldu. Bu kez de derpem bahanesiyle fiyat artmaya başladı. Kıyma fiyatı 300 liraya dayandı. Satışlarımız 3’te 1’e düştü. Esnafımız dükkân kapatmak istiyor biz sakinleştiriyoruz” ifadelerini kullandı.

Kahramanmaraş Damızlık Koyun ve Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Vakkas Kuzu ise açıklamasında, depremin bölgedeki hayvancılığı olumsuz etkilediğini belirterek hayvancılığın  bitmek üzere olduğunu söyledi. Vakkaş, “Küçükbaş hayvanların yüzde 90’ı telef oldu. İnsanlar hâlâ çadır bulamıyor nasıl hayvancılık yapsınlar. Yem yetmiyor bölgeye, hayvanlar aç kaldılar. Şu anda piyasa depolardaki etlerle dönüyor onlar bitsin asıl fiyatları o zaman göreceksiniz. Bu bölge hayvancılık için çok önemli ve hayat durdu burada. Hâlâ artçı depremlerle evler ahırlar yıkılıyor, kimse giremiyor ahırlara. Birliğimizde kullanılabilecek bilgisayar dahi yok. Acilen bölgeye yem desteği gelmeli depremden kurtulan hayvanlar soğukta aç kalıyor” dedi.