Karar Resmi Gazetede İlaca Büyük Zam Geldi

İlaç fiyatlarına bugünden itibaren geçerli olmak üzere zam geldi. İlaca zam gelmesi kararı resmi gazetede yayımlandı.

Karar Resmi Gazetede İlaca Büyük Zam Geldi

Resmi Gazetede yayımlanan karara göre bugünden itibaren geçerli olmak üzere tüm ilaçlara yüzde 25 zam geldi. Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yer alan Beşeri Tıbbi Ürünlerin Fiyatlandırılmasına Dair Kararda Değişiklik Yapılması Hakkında Karar’a göre ilaçlara zam yapıldı.

Madde 2’ye eklenen geçici bir madde ile beşeri tıbbi ürünlerine fiyatlandırılmasında kullanılan Türk lirası cincinden bir Euro değerinin, 2022 Temmuz’da yüzde 25 artırıldığı belirtildi.

Tüm ilaçlara Yüzde 25 Zam

İstanbul Eczacı Odası Başkanı Pınar Özcan, Sözcü gazetesine yaptığı açıklamasında Resmi Gazetede yayınlanan kararın bugünden itibaren tüm ilaçların yüzde 25 zamlanması anlamına geldiğini söyledi.

Her 5 ilaçtan birinin bulunamaması nedeniyle tedavilerde ciddi ilaç yokluğu sorunu yaşanıyordu. Özcan, bu zam kararının ilaç yokluğu sorununu bir nebze de olsa rahatlatacağını belirtti.

Eczacıların Kar Oranı Artırıldı

Resmi Gazetede yayımlanan karar ile eczacıların kâr oranları da artırıldı. Özcan, bunun bu artışın ilaç fiyatlarından bağımsız, teknik bir alt hesaplama olduğu bilgisini verdi.

Buna göre ilaçların depocuya satış fiyatının 100 TL’ye kadar olan kısmı için eczacı kârı yüzde 25’ten yüzde 28’e, 100-200 TL arasında olan kısmı için yüzde 16’dan yüzde 18’e ve 200 TL üstünde kalan kısmı için yüzde 12’den yüzde 13’e çıkarıldı.

KAMU İLANLARI VE MEMUR ALIMLARINDAN ANLIK OLARAK HABERDAR OLMAK İÇİN UYGULAMAMIZI İNDİRİN.

 

SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZI TAKİP EDEREK TÜM İLANLARDAN ANINDA HABERDAR OLUN!

 /  / 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.