Kadroya Geçen Taşerona Rekor Zam

Niğde Belediyesi bünyesinde bulunan şirkette kadroya geçen taşeron işçilerle toplu sözleşme imzalandı. İmzalanan toplu sözleşmede işçilere rekor zam yapıldı.

Kadroya Geçen Taşerona Rekor Zam

Kadroya geçen taşerona rekor zam

Niğde Belediye AŞ İle Hizmet İş Sendikası arasında toplu İş Sözleşmesi imzalandı. İmzalanan toplu sözleşme ile kadroya geçen taşerona rekor zam yapıldı. İşçilere yüzde 45 zam yapıldı.

HAKİŞ Genel Başkanı Mahmut Arslan, toplu iş sözleşmesi ve Hizmet İş Sendikası Şube binasının açılış törenine katılmak üzere bölgeye geldi. Burada düzenlenen törende konuşan Arslan, adaletli ve hakkı teslim etmek zorunda olduklarının altını çizerek  Toplu iş sözleşmesinin hayırlı olmasını temenni ederek şu ifadeleri kullandı:

"Yıllar yılı taşeronda çalışan arkadaşlarımızın hiç bir sosyal hakkı yoktu. Özellikle belediyedekilerin dışındakilerin çok daha ağır şartları vardı. Sadece sigortaları yatıyordu. Bir bölümünün maaşları bile asgari ücretin altındaydı ve bu arkadaşlarımız yarın gelme dendiği zaman gelmiyorlardı işe. İş güvenceleri yoktu. Biz bu arkadaşların örgütlenmesi için yola çıktık ve bir kampanya yürüttük. Hangi iş kolunda olursa olsun kim olursa olun biz taşeron işçileri örgütleyeceğiz dedik. Bugün bir milyona yakın taşeron işçinin kadro aldığı bir dönemde hak iş bunun önderliğini ve liderliğini yaptı. Benim ve yol arkadaşlarımızın usanmadan bıkmadan her platformda gündeme getirdiğimiz ve bu meselenin çözümünün ülkemiz açısından çalışanlar açısından ne kadar önemli olduğunu anlatarak geldik. Cumhurbaşkanımızla karşılaştığımızda yaptığımız toplantılarda ikili görüşmelerde yaptığımız toplantıların birinci gündem maddesi taşeron işçilerin kadro meselesiydi. Sayın Cumhurbaşkanımıza bakanımıza ve ak parti hükümetine teşekkür ediyorum. Taşeron siteminin değiştirilmesi Türkiye Cumhuriyetinin tarihinin en büyük çalışma hayatı reformudur burada mütevazi olmayacağız’’

DEVLETİ KÜÇÜLTÜN DAYATMASI

IMF Devleti küçültün ve bunları piyasaya devredin gibi dayatmalarına karşı gelindiğini aktaran Arslan, açıklamasını şu şekilde sürdürdü:

‘‘Dünyanın özelikle küresel güçlerin ve onların örgütlerinin yıllarca bize dayattığı bir şey vardı. Dünya bankası IMF dünya ticaret örgütü uluslararası bazı kuruluşlar şunu söylüyordu. Kamuyu hizmetlerini özelleştirin kitleri özelleştirin. Devleti küçültün ve bunları piyasaya devredin. Bu baskıları yaşadık biz bu ülkede. IMF’nin politikaları yüzünden bugün hala emeklilikte yaşa takılanların arkadaşlarımızın sorunlarının çözemiyoruz. Çünkü IMF’nin bize dayattığı bu yanlış politikalar hepimizin geleceğini de karattı. O yüzden Türkiye Cumhuriyeti devletinin başkanı sayın Cumhurbaşkanımız küresel emperyalizme karşı küresel güçlerin ülkemiz gibi ülkelere dayattığı yanlış ve haksız ve adaletsiz uygulamalara karşı bir meydan okuma yapmıştır bu taşeron şirketlerdeki arkadaşlara kadro vererek."

EN DÜŞÜK YEVMİYE 70 TL OLDU

Niğde Belediye Başkanı Rifat Özkan ise, yaptığı açıklamada en düşük  ve en yüksek yevmiyeleri de aktardı ve şu ifadeleri kullandı:

"Taşerondan kadroya geçen işçilerimizin durumlarını eski kadrolu işçilerin haklarıyla aynı hale getirdik. Hayırlı olsun. En düşük yevmiye 70 Tl en yüksek yevmiye ise 166 TL oldu"

Kamubulteni.com  | Ankara